Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

KESİNLİKLE TARTIŞAMAYIZ, TARTIŞMAMALIYIZ!!! (1)

06:06 - 13 Temmuz 2020

+A

-A

Ayasofya’nın camii olarak ibadete açılması, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleriyle gerçekleşti.
Ayasofya’nın ibadete açılmasına vesile olan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.
Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk Milletine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.
Ayasofya,  kesinlikle  tartışılmamalı…

Türkün şanlı tarihinde kahramanlıklar vardır. Türklük; Hunlularla başlayan, Göktürkler, Selçuklular, Osmanlılar ile süregelen ve en son Türkiye Cumhuriyeti ile taçlanan şanlı bir tarihin belgesidir.
Çevremizde yaşadığımız olaylar hepimizi etkiliyor ve ister istemez olumlu yada olumsuz tepkilere mazhar oluyor.
Tepkilerin neticesi de yaşamımıza sirayet ediyor.
Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili tartışmalar yapılmaya başlandı.
 Atatürk bizim ortak değerimizdir, tartışılmaması gerekir.
Bana göre tartışılması bile suçtur.

Atatürk;  Samsun’dan yaktığı kurtuluş meşalesini, Anadolu üzerinden  dalga dalga tüm yurda yaymadı mı? Ve bunun neticesinde  yurdumuzu işgal eden düşmanları, büyük bir cesaret ve halktan aldığı güçle, kuvayi milliye ruhuyla,  yurdumuzdan  kovarak bağımsızlığımızı ilan edip, Türkiye Cumhuriyetini kurmadı mı? Eğer Cumhuriyet olmasaydı, Atatürk’ü tartışanlar Cumhuriyetin o makamlarında olamayacaklar,  böyle tartışmalar da yapamayacaklardı.
Atatürk tartışılmaz bir liderdir. Atatürk dünyaya örnek olmuş bir dâhidir.

Atatürk’ün anılarından (Ansiklopedik  kaynaklardan alıntı) bir demet sunuyorum.
*On Altıncı Kolordu
Şehzade Vahidettin ile yapacağı yolculuğun Almanya’yı tanıma açısından faydalı olacağı düşüncesi ile geziye katılmıştır. Vahidettin ile Atatürk’ün yolculuğu olumlu bir şekilde geçmiştir. Alman askeri çevrelerinde incelemeler yapan Atatürk, Alman İmparatoru II. Wilhelm ve devrin tanınmış komutanlarıyla da görüşmüştür.
 
Türk heyetini kabulü sırasında Napolyon pozuyla hareket eden İmparator II. Wilhelm, sıra Atatürk’e gelince diğer elini uzatarak yüksek sesle ‘Onaltıncı Kolordu’ diye bağırmıştır. II. Wilhelm Almanca olarak Atatürk’e ‘Siz, 16. Kolordu Komutanlığını ve Anafartaları düşmana vermeyen Mustafa Kemal değil misiniz?’ diye sormuştur. Atatürk’de düzgün Fransızcasıyla, öyle olduğunu ifade etmiştir.
*Mütareke Komisyonu, Samsun civarındaki Rum köylerini Türklerin tecavüzünden korumak kanun ve düzeni sağlamak için önlem alınmasını istemiştir. Sadrazam Damat Ferit, Dahiliye Nazır Vekili Mehmet Ali Bey’in görüşünü sormuş, O da bölgeye güvenilir bir subayın gönderilmesini önermiştir.
Damat Ferit, bu işi yapabilecek subayı sorduğunda Mehmet Ali Bey Mustafa Kemal’in ismini vermiştir. Damat Ferit birden karar verememişti. Mustafa Kemal’den biraz kuşkulanırdı. Ancak bu görev O’nu İstanbul’dan uzaklaştırmak için iyi bir fırsat sayılabilirdi. Mehmet Ali Bey ikisini bir yemekte karşı karşıya getirmiştir. Mustafa Kemal bu yemekte iyi etki bırakacak şekilde davranmaya dikkat etmişti.
Kısa bir süre sonra Harbiye Nazırı Şakir Paşa kendisini çağırtarak Samsun civarına gitmekle görevlendirildiğini bildirmiştir. Mustafa Kemal görev belgesini aldığında çok heyecanlanmıştı. Düşman sandığı adamlar, ruhları bile duymadan ona yardımcı olmuşlardı.
Sonradan bu halini ‘Kafes açılmış, önümde bir alem vardı. Kanatlarını çırparak uçmaya hazırlanan bir kuş gibiyim’ diye anlatır.
Devamı yarın…/…
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU