MANEVİ RÜTBELERİN EN YÜKSEĞİ…

Bugün 19 Eylül…Gaziler Günü… Şair ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ demiştir.

19 Eylül 2020 07:13
A
a
Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Türk Milleti olarak onlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.
Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi, şehitlik ve gazilik ninnileriyle büyütmüş, askere giderken de ‘Haydi oğlum, haydi git, Ya gazi ol, ya şehit’ diyerek uğurlamış, onu vatanı için feda etmekten çekinmemiştir.
******
Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve milletçe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz.
Bütün bunlardan dolayı onlara saygı ve sevgi duyuyoruz.
Dinimiz, vatan sevgisini ‘Vatan sevgisi, imandandır’ diyerek belirtmiştir. Savaşta ölenler şehit, savaştan sağ veya yaralı dönenler ise gazi unvanı ile onurlandırılmıştır.
Türk Milleti için bu iki kavram çok önemlidir. Manevi rütbelerin en yükseğidir.
Türk ulusunun şanlı tarihi; Bizlere gurur veren, her zaman övündüğümüz eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Bu zaferleri bize gazilerimiz ve şehitlerimiz yaşatmışlardır. Vatanımızı ve milletimizi, Türk devletinin bölünmez bütünlüğünü korumak için vatanın her karışına kanlarını akıtmışlardır. Savaşlarda destanlar yazarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir.
Şehit ve gazilerimizin hatıralarını yücelterek onlara sahip çıkmalıyız. Böylelikle milletimizin gönlünde hakettikleri yeri alacaklardır. Bu davranış da Türk Milletinin  vefa örneklerinin en yücesi olacaktır.
*****
19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanını vermiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar uzanan bu kutsal çizgide şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 5 Eylül 2000 tarihinde, 19 Eylül gününün Gaziler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 19 Eylül günü okullarımızda, Atatürk ve onun bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarız. Onların Türk Milletinin ve vatanının bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla yaptıkları işlerle gururlanır ve coşarız. Bizler de vatanımız ve milletimiz için var gücümüzle çalışarak onlara layık olduğumuzu kanıtlamak isteriz.
Tüm Gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun İnşaallah…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER