Yazar

aa@gazetearena.com

171 makale bulunmakatadır

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

14:05 - 23 Ekim 2017

+A

-A

Üniversiteler, bulunduğu  kentlerin gelişmesinde, kalkınmasında, eğitiminde, ekonomsinde katkılar sağlarlar. Samsun’un da  42 yıldır bir üniversitesi vardır. 42 yıldır Samsun’un gelişmesine, kalkınmasına, eğitimine, ekonomisine katkılar sağlamıştır.
******
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), yaptığı çalışmalarla dikkat çekerken, araştırma üniversitesi olma yolunda ilerliyor. Yani, uluslararası bir konumda olabilmek…
Bölgelerde üniversitelerinden beklentileri vardır elbet… OMÜ’den de beklentiler olacaktır tabii ki…OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, OMÜ’den beklentiler  olduğuna vurgu yaparak, akademisyenlere seslendi.
*****
 Rektör Bilgiç; Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişin yaşandığı günümüzde üniversitelerden beklentilerin daha da artmış olduğuna dikkat çekerek,  bir ülkenin geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmesinin, nitelikli insan gücü ile  ürettiği bilginin gücü ve bunların ticarileşmesiyle çok yakından ilgili olduğuna  işaret ediyor.
*****
“Artık üniversitelerin kendi kabukları içine kapandığı dönem çoktan geride kalmıştır. Geride kalmışlığın da bir göstergesi olan bu durumu devam ettirmek böyle hareket edenlerin üzerlerindeki vebali arttıracaktır. OMÜ, başarı sıralamasında Türkiye’de  18'inci. Bu gücü iyi kullanamazsak devletin üzerine bir yük olmaktan, eline diplomasını vererek mezun ettiğimiz öğrencileri işsizler ordusuna katmaktan öteye bir iş yapmış olmayacağız. Yaptığımız işin gereğini yerine getirmek; günümüz şartlarını, dünyanın gidişatını, üniversitelerden beklenenin ne olduğunu çok iyi bilmekten geçiyor" diyen Bilgiç, çok güzel bir tesbite vurgu yapıyor. 
Eldeki mevcut güç kullanılamazsa, eline diploması verilen öğrencinin işsizler ordusuna katılmasından başka  bir iş yapılmamış olur.
*****
Ne yapılması gerekiyor?
Sayın Bilgiç’in söylemiyle; Dünyaya hükmetmek isteyen güçlerin önüne geçmek için akademisyenler üzerlerine düşeni yapmalıdır. Yarınlarımızı düşünerek yarara dönüşecek bilgi ve teknolojiyi üretmeliyiz.
Üniversitemize güveniyoruz, başarılar diliyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...