Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

Okullar Açılacak Mı?

06:38 - 6 Ağustos 2020

+A

-A

Pandemi süreci yaşıyoruz. Önümüzde yapılacak işler var. Eğitim alanında çalışmalar devam ediyor. Bu ay sonunda okulların 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına açılması planlanıyor ama bu pandemi sürecinde bu riskli rakamlara göre okullar açılacak mı? Açılacaksa ne gibi önlemler alınacak? Herkesin merak ettiği konu bu…
*****
 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrenci ve velilere  uyarı yaptı.
 Bakan sayın Selçuk, çocukların birbirleriyle sosyal mesafesini korumak ve okulları sağlıkla açmak için gece gündüz çalıştıklarına işaret ederek 'Çocukları ve yetişkinleri bayramda denizde, plajda, parkta, sokakta bu kadar yakın temaslı maskesiz görmek üzücü. Okulları birlikte açacağız diyoruz. Bunun için gerçekten çabalayamaz mıyız?' dedi.
"Sınıf mevcutlarını azaltmak, teneffüste çıkacak öğrenci sayısını ayarlamak, sabahçı ve öğlencilerin karşılaşmasını engellemek, çocukların ortak alanlarda aynı zamanda bulunmaması için planlama yapmak, sıralar arasında boşluk sağlamak. Kısacası çocuklarımızın birbirleriyle sosyal mesafesini korumak ve okullarımızı sağlıkla açmak için gece gündüz çalışıyoruz” diyen sayın  Selçuk, önemli konulara dikkat çekiyor, önlemler için uyarıda bulunuyor.
Gelişmelerin olumlu olmasını diliyoruz.
*****
Mamafih, eğitimde ayrıca taşıma sisteminin de önemi ön plana çıkıyor. Bakın bu konuda Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, bir açıklama yaptı.
‘Taşımalı eğitimde katsayılar güncellenmeli’ dedi.
*“16 Mart tarihinde Covid-19 tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte kontak kapatan servisçi esnafımız aylardır çalışmıyor. Okul servis araçları ve servis taşımacılığı yapamayan esnafımız geçim kaynağı yalnızca bu meslek olduğundan ötürü çok zor dönemler yaşıyor. Normalleşme süreci ile artık neredeyse tüm hayatın tedbirli kontrollü olarak normale döndüğü bu süreçte, servisçi esnafımız hala okulların açılmasını bekliyor. Fakat okulların açılması ile de tamamen tüm sorunlar bitmiyor çünkü yeni düzenleme ile maliyet hesaplama katsayıları düşürüldü. Taşımalı eğitimde maliyet hesaplama formülünün katsayıların düşürülmesi servisçi esnafımızın kazancının da düşmesi demek. Zaten pandemi nedeniyle uzun süredir çalışamayan ve hala muallakta olan servisçi esnafımız bu şartlar ile ayakta kalmakta zorlanıyor. Katsayıların yeniden güncellenmesi sorununu Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine de ilettik. Sorunlarımızın değerlendirmeye alınacağını teyit ettiğimiz için yeni güncellemeyi ümitle bekliyoruz. 300 binin üzerinde servisçi esnafımız, özellikle de eve ekmeğini yalnızca bu mesleği yaparak götüren esnafımızın sevindirici bir haber ile kazançlarını artıracak adımların atılmasını bekliyor. Yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin anlaşmaların da okullar tarafından artık yapılması gerekiyor” dedi.  
2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.          
           
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU