Yazar

anlkrnl8@hmail.com

173 makale bulunmakatadır

OKULLAR AÇILDI…

12:41 - 20 Eylül 2017

+A

-A

            2017-2018 ders zili çaldı. İlk-orta ve yükseköğrenim de ders maratonu başladı… Çocuklarımıza en güzel şekilde, hayat boyu istifade edecekleri bir eğitim dönemi diliyorum. Öğretmenlerimize de bildiklerini en güzel şekilde aktarabilmeyi, sorunsuz ve sıkıntısız bir öğretim dönemi diliyorum.
            Eğitimin önemini anlatmayacağım. Zira, herkes bunun farkında ve hayatında bire bir yaşamakta… Sadece, eğitimin önünde varsa engellerin kaldırılması, sürekli ve sarsıntısız bir eğitim metodunun uygulanması, genç neslin dimağının akli-nakli ve manevi yönden de en güzel şekilde teçhiz edilmesi gerekmektedir.
            Eğitimde yaşanılan sıkıntılar, tüm toplumun sıkıntısıdır. Bir sınıf veya toplumdan küçük bir parçanın değildir… Bu nedenle, eğitimin yerini dolduracak sosyal bir materyal bulunmamaktadır. Gençleri bir yarış atına döndürmenin mahzurları, uzun yıllar sonra ortaya çıkmıştı. Eğitimde bu kadar uzun bir süre beklemek ve tecrübe etmek, kayıp bir nesil demektir.
            Eğitim-öğretim müfredatının insanın maddi ve manevi dünyasını zenginleştirecek, onu dünyada var oluşunun gayesine uygun bir hayata hazırlayacak eğitim metoduyla uyumlu olması elzemdir.
            İnsan, et ve kemikten ibaret değildir. Onu insan yapan, fikir, düşünce, kalp ve ruhtur.  İnsanca yaşam ancak, kalp ve ruhuyla düşünerek, hayatını erdem sayılacak değerler etrafında bütünleştirebilmekten geçer…   
            Yeni eğitim ve öğretim döneminin tüm veli, öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, üstün muvaffakiyetler dilerim…
            **
            En büyük yatırım, insanın yetiştirilmesine yönelik yapılan yatırımdır. Dünyamızı ve yaşadığımız çevreyi ne kadar mamur yaparsak yapalım, insanı hak ettiği şekilde yetiştiremiyorsak hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Öyle de olmamış mıdır? Hatırlayın, Ad ve Semud kavimlerini… En güzel taş işçiliğiyle ve en muhkem binaları inşaa etmişlerdi. Üzüm bağları içinde yazlık ve kışlıklarındaki saraylarla kıyaslanabilecek en güzel binalar onlarındı. Sahip oldukları refah ve bolluk, göz kamaştıran köşkler ve villalar, bütün dünyanın imrendiği bir çevreye sahiptiler…  O kavimden geriye ne kaldı? İnsanlara bir ders ve uyarı oldu…
             En güzeli yemek, en güzeli giymek, en güzel hayatı yaşamak gaye olmamalı… Asıl gaye, insanca ve yaratılışının gayesine uygun bir hayat yaşayıp, ilmini ve zihnini bu gaye etrafında birleştirebilmelidir.
            Selam ve dua ile Allah’a ısmarladık…
             

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...