Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

OKURUMUZDAN GELENLER…(2)

06:05 - 11 Eylül 2019

+A

-A

 (Dünden devam)
Kur’an anlayışında oturanlar ‘iyi ‘olsalar da ALLAH yolunda koşanlarla aynı derecede tutulmamıştır. Allah malları ve canlarıyla cihad edenleri oturanlara üstün kılmıştır. (Nisa:95) Allah hepsine bir güzellik vaat etmiştir ama Allah yolunda koşanları çok büyük bir ödülle oturanlardan üstün kılmıştır. Yani mücadele edenlerle ve mücadeleden kaçanlar bir/müsavi/eşit olur mu?
Züht, yapılan iyilikleri çok görmemek, başa kakmamaktır. Sabırla yılgınlık göstermeden hayırda koşmaktır. “ Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma (İyiliği kazanç kapısı haline getirme), Ve yalnız Rabbin için sabret.” (Müddessir:6-7)
*******
Ali ŞERİATİ’ye göre züht; “Kendini devrimci yetiştirmek ve inkılapçı arınma…” Şöyle devam eder: “ Züht diyorum ama, sakınma ve arınma anlamında yani ‘takva’ anlamında kullanmıyorum. Tersine, insan bireyindeki en temel doğal güdülerle savaşım, bunların olumsuzlanıp öldürülmesi anlamına alıyorum zühtü. Bu güdüler insanın ‘oluş’ boyutlarından birer parçadırlar. Bunların yok edilmesi insanı eksiltir, yetersizleştirir. Gerçek insan doğa ve yaratılış insanıdır. Yaratıldığı şekliyle varlığını sürdürmelidir.” Yine şöyle devam eder: “Bir köşeye çekilme, zulüm ve baskı düzeninde mevcut durumda ve kirli insanlarla birlik olmak, arılıklarını korumak isteyenler, temiz kalmak isteyen bilginler, büyük kişilikler bir kenara çekilip münzevi olurlar. Bu durum ‘egemen düzen karşısında bir tepkidir’. Diyenlerin aksine ben, bunların zalimlerin saldırıları için en güzel yol açıcılar olduklarına inanıyorum. (İslam-Bilim, 1.cilt,s.305)
******
Bizim tasavvuf geleneğimiz de (tarikat ve cemaat) insanları dinde kemale ulaştırma, Allah ve Peygamber sevgisini kalplere işleme noktasında başarılı hizmetler vermeye çalışmışlardır.13.Yüzyıl mutasavvıfları ‘aydınlanmanın’ öncüsü olmuşlar, öyle ki ortaçağ dünyasının değişimine katkı sunmuşlardır. Yunus EMRE, Ahmet YESEVİ, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaş VELİ gibi önderler olmasaydı orta çağ dünyası ve insanlığın aydınlanması belki çok gecikecekti.
İslam toplumunda insanları, İslam öğretileri doğrultusunda eğiten ve yetiştiren bir önderliğin/cemaatin bulunması zorunluluktur.” Siz insanlar içinde çıkarılmış ’iyiliği emreden kötülüğü yasaklayan’ hayırlı bir ümmet/topluluksunuz…”(Al-i İmran:110) Yine Al-i İmran:104. Ayeti bizi “Sizden/içinizden hayra/iyiliğe çağıran bir topluluk bulunsun…” emri ile talimatlandırır. Bu Kur’an’i bir ödevdir. Şimdiler de bu görevi yapacak ALLAH dostlarına ihtiyaç var, hem de çok.
                                                                                                                                               Devamı yarın…/…
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU