Yazar

serdaroktav@gmail.com

958 makale bulunmakatadır

Önemli Bir Husus…

06:12 - 25 Ocak 2020

+A

-A

“Çarşamba Şeker Fabrikası 1989 yılında üretime başlamış 2010 yılına kadar da üretime devam etmiştir. Ancak 2011 yılından itibaren pancar üretimindeki düşüş nedeniyle kampanya faaliyetine ara vermiş yaklaşık 10 yıldır da şeker üretimi yapmamıştır. Şeker pancarı üretiminde polarda yüzde 12 üreticiye destek vereceğiz. Şeker pancarı üretimi ile birlikte Şeker Fabrikamızın faaliyete geçmesi ile pancar üreticisinin yanı sıra hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız da burada karlı çıkacak”
 
“Çarşamba Şeker Fabrikası geçmişte çok önemli üretimlere ev sahipliği yapmıştır. üretime geçmiş olması 150.000 tonluk bir üretime geçmesi çok önemli. Kanaatimiz 150.000 tonu üretmek değil, daha fazlasını üretmek ve bizlerde Büyükşehir Belediyesi olarak gerekirse belediyemiz bünyesindeki arsaları üreticilere makul bir ücretle kiralayarak şeker pancarı üretimine üreticimizi teşvik edeceğiz ve inşallah hep birlikte Çarşamba Şeker Fabrikamızın üretime geçmesini sağlayacağız”
“Yaklaşık 20 gün önce fabrikanın açılacağını büyük bir heyecanla duyurduk ve heyecanımızı hala koruyoruz. Bu karar samsunumuza ve çarşambamıza hayırlı uğurlu olsun. Bütün gayretimiz insanların mutluluğu, daha çok üretmek ve daha çok kazanmak. Türkiye’de şeker üretiminde çok önemli çalışmalar yapılmaktadır ve en önemli çalışmada sayın cumhurbaşkanımızın nişasta bazlı şeker oranını yüzde 15’den yüzde iki buçuğa düşürmesidir. Şeker pancarından üretilen şekere ihtiyaç oluyor.  O anlamda bu şeker fabrikalarının açılmasına ihtiyaç var.  Şeker pancarı yerli milli her anlamda bütün çiftçiyi etkileyen bir üretim.  Öncelikle ben buradan tekrar şeker fabrikalarının genel müdürüne teşekkür ediyorum.  Fabrika kapandı,  açılmayacak şeklinde söylemleri bir kenara atalım. İlk yılda bunun karının azına çoğuna bakmayalım bence çok karlı bir iş. Ümit ediyorum sezon sonunda fabrikamız elli bin ton üretim yapar, tekrar üretime başlarız”
Şeker fabrikasının dumanlarının tütmesi en büyük arzumuz. Verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Mahalleleri gezip toplantılar yapıyoruz ve mahallesine davet etmek isteyen herkesin misafiri olmaya hazırız. Bu konuyla alakalı yapılacak tüm çalışmalarda emrinizdeyiz. İnşallah hep beraber fabrikayı yeniden ayağa kaldırırız”
Bu sözler, önceki gün Çarşamba Şeker Fabrikasında yapılan toplantıda söylendi. Toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokolün de katıldığı toplantıda söylendi.
Bu toplantılar çok önemli…Ancak dikkate alınması gerekli bazı hususlar var bence…
Önemli bir husus; Çarşamba Şeker Fabrikasının üretime geçirilmesiyle, üretici devlet tarafından desteklenerek, şeker pancar üretmeye  teşvik edilmelidir. Üreticinin şeker pancarı ekecek yeterli arazisi var mıdır? Varsa bile yaptığı üretim masrafını karşılayıp gelir getirecek midir? Bu bölgede fındık, olmazsa olma üründür. Alternatif ürün arayışları bile fındığın önüne geçemedi. Şeker pancarı için üretici desteklenmeli teşvik edilmelidir.
Herkese hayırlı huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU