ÖNEMLİ SÖZLER

Öncelikle hepimizin uzaktan öğretimin felsefesini iyi kavraması gerekmektedir.

28 Eylül 2020 07:43
A
a
. Bu süreç sadece dijital dönüşüm değil, aynı zamanda bir zihinsel dönüşüm sürecidir. Biz bu işi ciddiye almazsak öğrenciler de ciddiye almaz. Öğrenciler sınıfı geçme ve okulu bitirme konusunda pandemi dönemini bir fırsat olarak görebilir ancak bunu böyle görmemelerini sağlamak ve bu nedenle öğrencilere konunun ciddiyetini kavratmak için yoğun çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Bu konunda en büyük sorumluluk bizlere ve siz değerli öğretim elemanlarımıza düşmektedir. Öğrencilerimizi eğitim öğretim sürecine aktif olarak çekmeniz, motive etmeniz ve onlara azami katkı sağlamanız çok önemlidir. Bir diğer konu da haftalık ders akışlarını içeren dönemlik ders bilgi formlarımızın dönemin ilk haftası öğrenme yönetim sistemine yüklenmesi ve bu bilgi formlarında belirtilen haftalık ders akışına göre derslerin işlenmesidir.
*Dahası öğrencilerden 3-4 haftada bir geri bildirim alarak içeriklerimizi ona göre güncellememiz de faydalı olacaktır. Ayrıca online ders notlarının da bir hafta öncesinden sisteme yüklenmesi lazım ki öğrencilerin de hazırlıklı bir şekilde derslere gelmelerini sağlayabilelim.Dijital ve zihinsel dönüşümü sağlamamız artık elzemdir. Çünkü pandemi sonrası normale dönsek bile uygulamalı derslere yer bırakabilmek için bazı teorik derslerin online olma ihtimali oldukça yüksek. Dolayısıyla hibrit bir eğitim sistemine doğru gideceğiz ancak bunu söylerken yüz yüze eğitimin yerini de hiçbir şeyin tutmadığının altını çizmem gerekiyor. Yüz yüze eğitim bir tecrübe paylaşımıdır, bir birlikteliktir, bir etkileşimdir. Bu amaçla size bir önerim var; öğrencilerimizi biri alan dışı olmak üzere her derste en az 3 kitap okumaya teşvik ederek onların hem genel kültürünü hem de alanla ilgili bilgilerini artırmaya çalışalım. İlerleyen zamanda bunu belki bir okuma seferberliğine dönüştürerek pandemi dönemini hem kendimizin hem de öğrencilerimizin daha nitelikli olması için fırsata dönüştürebiliriz. Uzaktan eğitimle ilgili bir diğer önemli konu da öğrencilerin ders esnasında kamerayı açık tutmalarını zorunlu tutmamızdır. Böylece öğrencilerin dersi takip etmelerini sağlayabiliriz.
*Pandemi sürecinde bu nesli kaybetmememiz lazım, bu nesil bizim neslimiz, öğrencilerimizi kendi kardeşlerimiz, evlatlarımız gibi görerek hareket etmeliyiz.
*Ayrıca pandemi sürecinde akademisyenler olarak bizler de bilimsel çalışmalarımızı aksatmayalım, kendimizi geliştirmeye devam edelim. Bu konuya özen ve hassasiyet gösterelim.
Bu önemli sözler Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’a ait…
Aydın, Üniversitenin tüm birimlerinden öğretim elemanlarının katıldığı toplantıda; Pandeminin tüm insanlık ailesini olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini, uzaktan eğitim konusunda ilk harekete geçen ve süreci başarıyla yürüten üniversiteler arasında yer aldıklarını ve hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin bu konuda tecrübe kazandığını söyledi. Ve birçok üniversitede uzaktan eğitim merkezinin bulunmadığı dönemde, yeni kurulmuş olmasına rağmen Samsun Üniversitesi olarak uzaktan eğitim merkezi kurarak alt yapı çalışmalarına emek verdiklerini ve bunun da yararını pandemi sürecinde gördüklerini belirtti.
Tabii ki, bu pandemi sürecinde, eğitim alanında yapılan çalışmalar çok önemli…
Bu zorlu pandemi sürecinde eğitimcilerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER