Yazar

halil_can_55@hotmail.com

365 makale bulunmakatadır

ÖRNEK OLMALIYIZ…

14:00 - 21 Eylül 2018

+A

-A

Günümüzde yaşasığımız olaylar eykileri, etkiler de tepkileri doğuruyor.
 
İnsanları diğer canlılardan ayıran ,onları farklı kılan, düşünme yeteneği ise ;bu yeteneği geliştirebilmenin, doğru ve güzel işler üretebilmenin yolu  kitaplarla dost olmaktan geçer. İnsan, yaşadığı çevreyi geliştirme, güzelleştirme uğruna çalışır. Daha güzel ,daha sağlıklı bir çevrede yaşamanın insan sağlığı açısından önemini bilir. Kitaplarla dost ,arkadaş olduğumuzda, bilinç düzeyimiz yükselir; yaşadıklarımızı daha iyi kavrayabilir, yorumlayabiliriz.
*****
Bilmediğimiz bir konuyu öğrenmek için, daha önce birilerinin yaşadıklarını yaşamamıza, aynı olayların bizim de başımızdan geçmesine gerek yoktur. Kitaplar, yaşanılanların, deneyimli insanların eliyle
diğer insanlara iletildiği çok değerli kaynaklardır. Her alanda tüm gelişmeler (bilim,sanat ,edebiyat) ancak bu yolla bugünkü duruma gelmiştir.
*****
İlköğretim çağında kitap okuma alışkanlığını kazanamayan öğrencilerimizin ,daha sonra kitap okumayı sevebilmeleri biraz zor olur. Öğretmenlerinin uyarılarına rağmen , kendi bildiği yolda yürümekte ısrarlı öğrencilerin, kitap okuma konusundaki duyarsızlıkları üzücüdür. Burada ailelere  çok iş düşüyor. Çocuklar örnek alır. Anne –babalar, büyükler ,  onlar için adeta rol modeldir.
Büyükleri kitap okumuyorsa , çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanabilmeleri daha zor olmaktadır.
*****
Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için 1,5 yıldır Samsun’da hayata geçirilen ‘Oku, anla, yaşa’ projesi kapsamında, Çarşamba’da da okuma etkinliği başlatıldı.
Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir “1,5 yıldır ilimizde uygulanan ‘Oku, anla, yaşa’ projesi ile  okuma alışkanlığını  kazandırmak için bütün okullarda etkinlikler  yapılmaktadır.  Biz okursak, çocuklarımızda okuyor. Sadece çocuklarımız için değil, kendimiz için de okumalıyız. Okuma etkinliğimiz her gün saat 20.00 de başlayacak olup, tüm anne ve babaları, çocuklarıyla birlikte okuma etkinliğine davet ediyoruz” dedi.
*****
Çocuklarımız ,öğrencilerimiz, evlerinde kitap okuma saatleri planlamalı, yaptıkları planlara da uymalıdırlar. Sınavlarda başarılı olabilmenin yolu da düzenli kitap okumakla mümkündür.
Tüm karanlıkların üzerine bir güneş gibi doğacak olan yarının büyüklerinin gerçek dostları, kütüphaneler ve kitaplardır.
Kitaplardan  uzak durulmamalıdır.
*****
Herkese hayırlı huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...