Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

32 makale bulunmakatadır

Prangalarla sanat sanat mı ?

10:37 - 11 Haziran 2018

+A

-A

Bugünün konusu sanata vurulan prangalar olmalı diye düşündüm dünden sonra.. Dün 3.sünü gerçekleştirdiğimiz gösterimizde prangaların ne demek olduğunu daha iyi anladım ve size de bu duygudan bahsetmek istedim. İnsanoğlu olarak her duruma hemen alışma ve bir önceyi unutma eğilimindeyiz genelde. Eskiden bağımlı olmak, birilerine hesap vermekten neden hoşlanmadığımı unutup başkalarına bağlı birşeyler yapmaya başladım yıllar sonra ilk kez. İlk 2 gösteride ne demek istediğimi ben de anlamazdım ama dün kendimiz için  gerçekleştirdiğimiz bağımsız gösteride fark ettim ki bugüne kadar hiç BİZ olamamışız. Hiç keyif almamış, hiç eğlenmemişiz. Çünkü hep kaygı duymuşuz ; acaba beğenirler mi ? Şurasına bişey diyen olur mu ? Kostümler çok mu açılıyor acaba? Müzikler seyircide ne hissettirirdi ? Protokol beğendi mi ? Seyirci ne düşündü ? 
Neden bahsettiğimi şu an anlamadınız biliyorum çünkü anlatamıyorum. Hissedilen şeyi kelimelere dökmek belki de en zor olanı şu hayatta. 
Sanat.. sanat özgün olmalı. Sanat kimseyi memnun etmek için yapılmamalı. Sanat yazarını, yönetenini, oynayanını yansıtmalı, seyirci ne ister seyirciyi ne memnun ederi düşününce kendini ifade edemeden, ait olamadan, dahil olamadan gerçekleştirdiğin zaman bu enerji geçiyor seyirciye sanırım. Seyirci de dahil olamıyor. Ait olamıyor hiç kimse. 
Dün ilk kez BİZ olduk. Aynı gösteriyi aynı müzikle, aynı senaryo, aynı dans, aynı koreografi ile yaptık ama BİZ olarak. Ne mi fark etti; ışıklar yandığında seyircinin gözlerindeki ışık aydınlattı hepimizin yüreğini. Eğlendik.  Seyirci de biz de mutluyduk dün. Ve hiç düşünmedik beğenildi mi diye. Hiç hatırlamıyorum kaç dakika alkışlandık, kim alkışladı daha çok yada kim alkışlamadı fark bile etmedik. Ama eğlendik biz. Kendimizi ifade etttik dün. Ve anladım ki sanat kimse için değildir ama herkes içindir. Sanat sadece içten gelendir, yürekten çıkan ve yüreğe dokununca sanattır. Prangalar mı boşverin onu siz, önyargılar, kim ne düşünürleri boşverin. Açın tüm yüreğinizi tüm izleyicinize sizi siz gibi kabul edemeyeni mi boşverin gitsin onu da.. Prangalarla sanat sanat değildir. Size o prangaları takanlar ise zaten sanatı ne yaparsanız yapın anlamayacaklardır. O yüzden siz İyisi mi SANATLA KALIN.. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...