Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

30 makale bulunmakatadır

SAMSUN için okuma vakti..

01:02 - 12 Şubat 2018

+A

-A

Ne güzel bir etkinliğe başladık geçtiğimiz günlerde; Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan "Samsun İçin Okuma Vakti" etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında "okuma saati" çalışması yapılıyor. 

 Hayatımızın ana noktasına yerleşen akıllı telefonlar  bilgisayarları aldı içine, televizyonları, kitapları.. kitap kokusu olmadan yaşayamayan bir avuç insan kaldık; gazetelerden kitaplardan vazgeçmeyen. E-kitap e-gazete e-dergi derken birde son zamanlarda seslileri moda oldu, artık kitapları gazeteleri okumuyor dinliyorsunuz. Evet zamandan büyük tasarruf ettiriyor, evet ulaşımı kolay ama geri kafalı biri olarak yine ya ruhu diye sormadan edemeyeceğim. Hani o gazetenin genzimizi yakan kokusu? Hani o kitapların büyülü dokusu ? Onlar olmadan okuduğumuzun ne anlamı kalıyor ki ? 
"Samsun İçin Okuma Vakti" olarak isimlendirilen etkinlik ile her gün saat 20.00’de anne, baba, çocuk herkesin televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okumasını amaçlıyor . Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin desteklediği projenin sponsorluğunu Medical Park Hastanesi yapıyor. En güzel tarafı da sosyal medya bağımlısı gençleri de içine alıyor bu proje. Etkinlik, Vali Kaymak’ın ilk twiti ile başladı 08 Şubat 2018 saat 20.00 de ve tüm sosyal medyada herkes her gün 20:00 da #samsuniçinokumavakti hastagıyla kitap okuma etkinliklerini paylaşıyor. Yedikleri yemekten, içtikleri kahveden, izledikleri filmleri, hayatlarının her saniyesini paylaşan kitleyi de bu paylaşım ağı ile kitap okuma etkinliğine çekiyor. 
Son yıllarda yapılan en güzel, en anlamlı projenin Samsun’da olması öyle büyük gurur, onur ve umut ki.. 
 Dilerim bu proje büyür, büyür ve her mahalleye kütüphaneler açılır tıpkı eski günlerdeki gibi. Çok değil 25-30 yıl öncesinde okuldan çıkıp ödev yapmak icin kütüphanelere koşan, kütüphaneden ödünç kitap alma sayesinde 2 günde kitabı bitirmeye çalışan, kitap için uykusuz kalan çocuklardık biz. Türkçemizi dilimizi bozamazdı kimse kitap gibi şiir gibi konuşurduk plaza Türkçesi diye uydurukça dilleri bilmezdik. Konuşamazdıkta okuduğumuz kitaplar dilimizin bozulmasına izin vermezdi. Okullarımızdaki evlerimizdeki kitaplarla yetinmeyen çocuklardık. Bir telefona sığmazdı bizim dünyamız. Dilerim bu güzel proje o günlere bir adım da olsa yaklaştırır bizi.
Sanatla kalın. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...