Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

SAMSUN SİYASETİNİ VE AVANTAJLARIMIZI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ…

06:29 - 1 Haziran 2020

+A

-A

Siyaset arenasında sessizce çalışmalar devam ediyor. Samsun’un siyasi tarihine bakarak, siyaseti başka bir açıdan değerlendirmek, tamamen istatistiki bilgilere dayalı  analiz  yapmak gerekirse; 
Çocuk yaşımdan beri siyaseti takip ediyorum. Zira, siyasetçi bir ailenin mensubu olduğumdan olsa gerek, sürekli siyasetin içinde yetiştim. Bendeki notlardan ve o tarihlerde yaşadıklarımdan Bir istatistik yaptım. Yanlış hatırlamıyorsam; 1969 yılından 1975 yılına kadar Samsun’dan bir bakanımız vardı. 1977 Genel seçimlerinden sonra  yine o dönemde kurulan kabinelerde Samsun’lu bir Bakan vardı. 12 Eylül 1980’den sonra 3 yıllık ara rejimin ardından 1983’te tek başına iktidara gelen ANAP Hükümeti’nde Sağlık Bakanı (Mehmet Aydın) Samsun milletvekiliydi. 1987 genel seçimlerinde yine tek başına iktidara gelen ANAP Hükümetinde, Devlet Bakanı (Kemal Akkaya) Samsun Milletvekiliydi.1991 Genel seçimleri ve 1995 Genel seçimlerinin ardından 1991-1997yılları arasında, DYP-SHP Koalisyon Hükümeti’nde DYP Samsun Milletvekili Nafız Kurt Devlet bakanlığı(1991-1996) Refah Partisi ve Doğruyol Partisinin kurduğu koalisyon hükümeti olan Refah-Yol Hükümeti’nde de Refah Partisi Milletvekili Ahmet Demircan, Devlet Bakanlığı yaptı.
Ve 1997 yılından sonra 2007 yılına kadar kurulan Hükümetlerde Samsun’dan Bakan yoktu. 2007 yılında tek başına iktidara gelen AK Parti Hükümeti’nin Bayındırlık Bakanı (Mustafa Demir) Samsun Milletvekiliydi. Sayın Demir 2011 yılına kadar Bakanlık yaptı. 2011 Genel seçimlerinin ardından yeniden tek başına iktidara gelen AK Parti Hükümeti’nin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tı. Sayın Kılıç, 2011-2013 yılları arasında bakanlık yaptı ve 2013’te kabinede yapılan revizyonla AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi.  4 yıl bakanlık görevinin ardından bakanlık görevine veda etti ve AK Parti Samsun Milletvekili-eski Devlet Bakanı-Ahmet Demircan, Sağlık Bakanı oldu.  Şimdi Samsunlu bir bakan yok…
Genelleme yaptığımızda; 1969 yılından (Yani 51 yıldan) bu yana, 1969-1975,(1980-1983-Ara rejim)1997-2007 yılları arasında toplam 19 yıl Samsun’dan Bakan yokmuş… 1975-1980, 1983-1997,2007-2017 toplam 29 yıl kabinede Samsun’dan Bakan varmış… Yani son 51 yıllık siyaset hayatımızda Samsun, Hükümetlere 19 yıl Bakan veremezken, 29 yıl da Bakan vermiş… Bakanlık yapan siyasetçilerimiz; Hüseyin Özalp (Ulaştırma-Orman Bakanlıkları),Kenan Bulutoğlu(İşletmeler Bakanlığı), Nafız Kurt (Devlet Bakanlığı),Mehmet Aydın (Sağlık Bakanlığı), Kemal Akkaya (Devlet Bakanlığı), Ahmet Demircan (Devlet-Sağlık Bakanlıkları), Mustafa Demir (Bayındırlık Bakanlığı), Suat Kılıç (Gençlik ve Spor Bakanlığı), Akif Çağatay Kılıç (Gençlik ve spor Bakanlığı)
Bunlar çok önemli istatistikler… Zira, bu dönemler Samsun’un gelişmişliğini, kalkınma hamlelerini ortaya çıkarıyor. Bu güne kadar Samsun’da yapılan çalışmaların boyutunu ortaya koyarken, Samsun’un değerlerine sahip çıkmak ve potansiyelinin değerlendirilmesine adına katkı sağlıyor.
Samsun siyasetini ve avantajlarımızı çok iyi analiz edip, çok iyi değerlendirmeliyiz.
Samsun’da öncelikle; Ekonomik yatırımlar gerçekleştirilip, istihdam sağlanmalı, işsizlik sorunu çözüme kavuşturulmalıdır.
Dip not:
Önceki gün Diyarbakır’da hain saldırıda şehit olan Polis Memuru Atakan Arslan için şiirler yazıldı.
Eğitimci-Şair-Yazar Mevlüt Eşgünoğlu-Şehit Arslan için güzel bir şiir yazarak duygularını anlatmış…
Ve şiiri yayınlamamı istemiş…
Bende o güzel şiire köşem de yer vermek istedim.
“ŞEHİDİM VAR- Allahın rahmeti üstüne olsun, yine Çarşamba’da bir şehidim var.
Kıyanların derhal eli kırılsın, yine Çarşamba’da bir şehidim var. Allahım sabır ver sen ailesine, dayanılmaz ki acının böylesine. Selalar karışır tekbir sesine, yine Çarşamba’da bir şehidim var. Rahmet iner bu yemyeşil ovaya, melekler topluca inmiş duaya,yiğidim bayrakla döner yuvaya,yine Çarşamba’da bir şehidim var. Niçin huzur vermez katiller bize? Az kaldı hainler gelecek dize, şimdi ona ağlar pınarla göze, yine Çarşamba’da bir şehidim var. Ellerim kaleme artık gitmiyor. Bu ülkede şiddet niye bitmiyor? Anlatmaya sözün gücü yetmiyor. Yine Çarşamba’da bir şehidim var. Eşgünoğlu, sözün bittiği yerdir. Rabbim ona cennet yatağı serdir. Atakan Arslan’ım er oğlu edir. Yine Çarşamba’da bir şehidim var”
*********
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU