Yazar

hk@gazetearena.com

414 makale bulunmakatadır

SAMSUN’UN KALKINMASINA VESİLE OLACAK!...

06:30 - 1 Haziran 2020

+A

-A

Samsun’un çözümlenmesi gerekli sorunları çözüm bekliyor. Sosyal alanda yapılan faaliyetler, eskiye göre kısıtlı…
Samsun’da yapılacak  ilk iş, yıllar önce kapatılan Uluslararası Samsun Fuarını, yeniden şehrimize kazandırmak  olmalıdır. Samsun kalkınacaksa, ilk başta uluslararası fuar, hipodrom ve tarımsal sanayi hayata geçirilmelidir ve Üniversitelerle desteklenmelidir. Bu projeler, ivedilikle  programa alınmalıdır.
*****
1963 yılında açılan,  her sezonda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısına ulaşarak gösterdiği gelişimle Türkiye’nin ilk ‘Milli Fuarı’ unvanına sahip olan ve çok sayıda markanın ulusal ve uluslararası alana katılmasına katkı sağlayan o muhteşem ‘Samsun Fuarı’ndan geriye sadece bir adet kuru çeşme kalmış…  İlk olarak ’19 Mayıs Karadeniz Fuarı’ adıyla 1963 yılında 60 bin metrekarelik alan üzerine 50 pavyon ve stantın katılımıyla kurulan, 1964 yılında da ‘Türkiye’nin ilk Milli Fuarı’ ünvanını kazanan ve 1967 yılında, 130 bin metrekarelik alana genişleyerek, 138 pavyon ve stant büyüklüğüne ulaşan ‘Samsun Fuarı’ gösterdiği faaliyetler ve gelişimi sayesinde yıllarca tüm ülkenin yanı sıra dünyadaki pek çok ülkenin programlarını dört gözle beklediği alan olarak faaliyet gösterdi.
Kentin ekonomik gelişimini desteklemek amacıyla İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan şimdiki Yabancılar Pazarı ve Samsun Tren Garı’nın bulunduğu alana kurulan, bir milyonun üzerindeki ziyaretçi kitlesiyle pek çok ulusal ve uluslararası markanın sektörde yer bulmasına katkı veren, böylesine önemli bir fuarın ,  kapatılmış olması şehrimiz için çok büyük bir eksikliktir.
Her geçen gün ziyaretçi sayısı artan ‘Samsun Fuarı’, her sezonda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşırdı.  Samsun’u uluslararası alanda ve  her alanda tanıtan fuar,  nedense 1980’li yıllarda sektördeki gelişmelere ayak uyduramadı. Türkiye’nin ‘ilk Milli Fuarı’ olma özelliği taşıyan fuarımız, zaman içerisinde önemini yitirerek 1990’lı yılların başında  kapatıldı.
Sosyal faaliyet alanlarıyla da Samsunluların gönlünde taht kuran ‘Samsun Fuarı’ bugün hala aile gazinoları, çay bahçeleri, lokantaları, seyyar satıcıları, kuğulu havuzu, fotoğrafçıları, hediyelik eşya satıcıları, lunaparkı, kiralık sandalları, çekirdekçileri, çeşitli alanlarda sergileriyle, karikatüristleri ve ünlü sanatçıların verdiği konserler gibi birçok değerleriyle, belleklerde taptaze duruyor. Samsun’u, fuarcılık merkezi haline getiren ve kent insanının belleğinde ciddi yer tutan bu fuardan günümüze gelen sadece bu anılar kaldı.
 Samsun Uluslararası Fuarı, Samsun’a  yeniden kazandırılmalıdır.
Fuar için atılacak adımlar, şehrimizin geleceğine sirayet edecektir.
Bununla birlikte; Tarımsal sanayi’nin ve hipodrom projesi’nin hayata geçirilmesi Samsun’un kalkınmasına vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Haydi hayırlısı…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU