SAMSUNLU OLMAK…(2)

9 Nisan 2020 06:46
A
a
(Dünden devam)
Ve Samsun Uluslararası Fuarı’nın “İlk olarak ’19 Mayıs Karadeniz Fuarı’ adıyla 1963 yılında 60 bin metrekarelik alan üzerine 50 pavyon ve stantın katılımıyla kurulan, 1964 yılında da ‘Türkiye’nin ilk Milli Fuarı’ ünvanını kazanan ve 1967 yılında, 130 bin metrekarelik alana genişleyerek 138 pavyon ve stant büyüklüğüne ulaşan ‘Samsun Fuarı, gösterdiği faaliyetler ve gelişimi sayesinde yıllarca tüm ülkenin yanı sıra dünyadaki pek çok ülkenin programlarını dört gözle beklediği alan olarak faaliyet gösterdi.
Kentin ekonomik gelişimi desteklemek amacıyla İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan şimdiki Yabancılar Pazarı ve Samsun Tren Garı’nın bulunduğu alana kurulan, bir milyonun üzerindeki ziyaretçi kitlesiyle pek çok ulusal ve uluslararası markanın sektörde yer bulmasına katkı veren, böylesine önemli bir fuarın , ‘Samsun Fuarı’nın kapatılmış olması bana göre şehrimiz için çok büyük bir eksikliktir.
*****
Bu şehirde yaşayan bütün herkes gibi; Çocukluğumun, delikanlılık çağlarımın vazgeçilmez tutkusuydu. Fuar sezonu geldiğinde heyecanımız doruğa çıkardı.
İşte böylesine muhteşem her geçen gün ziyaretçi sayısı artan ‘Samsun Fuarı’, her sezonda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşırdı.
Samsun’u uluslararası alanda ve her alanda tanıtan fuar, (sahipsizlikten midir)-nedense 1980’li yıllarda sektördeki gelişmelere ayak uyduramadı.
Türkiye’nin ‘ilk Milli Fuarı’ olma özelliği taşıyan fuarımız, zaman içerisinde önemini yitirerek 1990’lı yılların başında kapatıldı. Çok üzülmüştüm. Samsun, böylelikle  ekonomik alanda da kayba uğruyordu.
*****
Sosyal faaliyet alanlarıyla da Samsunluların gönlünde taht kuran ‘Samsun Fuarı; Bugün halen aile gazinoları, çay bahçeleri, lokantaları, seyyar satıcıları, kuğulu havuzu, fotoğrafçıları, hediyelik eşya satıcıları, lunaparkı, kiralık sandalları, çekirdekçileri, çeşitli alanlarda sergileriyle, karikatüristleri ve ünlü sanatçıların verdiği konserler gibi birçok değeriyle, belleklerde taptaze duruyor. Samsun’u, fuarcılık merkezi haline getiren ve kent insanının belleğinde ciddi yer tutan bu fuardan günümüze gelen sadece bu anılar kaldı. İşte bu fuar meselesi, benim için uhde oldu.
Bu fuar meselesini yıllarca gündeme getirmeme rağmen, hiçbir siyasetçi, fuarın Samsun’a yeniden kazandırılması için, hiçbir yönetici bu konuda bir çalışma yapmadı, bu konuya hiç ilgi göstermediler.
Samsun Uluslararası Fuarı, Samsun’a yeniden kazandırılmalıdır. Fuar için atılacak adımlar, şehrimizin geleceğine sirayet edecektir. Hayırlısı olmasını diliyorum” şeklinde, Samsun için önemine vurgu yapmıştım.
                                                                                                                      Devamı yarın…/…      
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER