Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

31 makale bulunmakatadır

Sanata dokunan kadın mı kadına dokunan sanat mı ?

11:21 - 12 Mart 2018

+A

-A

Geçtiğimiz günlerde dünya emekçi kadınlar gününü kutladık. Sanki sadece 1 gün değerliymişçesine herkes kadın haklarını savundu her şekilde, her anlamda. Her kanalda kamu spotları, her kanalda kadının kıymetini anlatan reklamlar. Ne kadarı işe yaradı dersiniz? Bence hiçbiri. Şiddete uğramış kadın fotoğrafları, yapılan makyajlarla gerçekten şiddete uğrayan kadınların nasıl incitildiğini söylemiyorum bile. Bize kalıcı çözümler gerek, daha ağır cezalar, daha sıkı eğitimler gerek. Bize yeni bir çözüm gerek. 

3 yaşındaki çocuğu kadın görenlerinde, 30 yaşında kadına hükmetmeye çalışanların da, 80 yaşındaki kadını dövenlerinde cezalandırılması, 3 yaşındaki erkeğinde kadına saygıyla eğitilip, 30 yaşındaki erkeğinde kadına saygı duymadığında dışlanıp ötekileştirilip, 80 yaşındaki torununa göz koyan erkeğe de dur denmesi gerekiyor artık. Artık bir şey yapmak gerekiyor. Sözden fazlası, artık bir değil bin fazlası bir şeyler yapmak gerekiyor. 

Bu özel günde pera sanatın dans ekibi ve çağdaş yaşamı destekleme derneğinin işbirliği ile gerçekleştirdiği flashmob etkinliğine davet edildim. Birbirinden güzel yürekli genç kadınlar bir araya gelmişler sanat için, kadın için, özgürlük için dans etmişler. Merve Altuntaş eğitmenliğindeki ekip önce dans etti kim ne der demeden, dans ayıp günah diyenlere inat, kadın kısmı evde oturur diyenlere cevap; Öyle bir dans ettiler ki saçlarının son zerresine kadar özgürlerdi, parmak uçlarına kadar kadın ve tüm kadınlara umut olacak kadar cesur. Gencecik kadınlar gencecik yürekler savaş açmıştı koca koca amcalarına teyzelerine inat. Ve onları alkışlayan etrafa kurdeleler dağıtan, gururla videoya kameraya çeken erkekler. Erkek dostları, kadın dostu erkeklerdi. Bu cehaleti, bu Vahşeti biri, bir şey durduracaksa bu gençlerin inancıdır. Ve benim de bu gençlere inancım tamdır. 

Sanatla kalın..

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...