Yazar

hk@gazetearena.com

316 makale bulunmakatadır

ŞEHRİMİZE REHBERLİK ETMEK…

06:25 - 19 Şubat 2020

+A

-A

Samsunda böylesine büyük potansiyel , böylesine imkanlar, böylesine değerler olduktan sonra bunca değerin değerlendirilmesi için elbette çalışmalar yaparak, potansiyeli harekete geçirmek lazım.
Bunun için de rehberlik yapılması gerekiyorsa, rehberlik yapılmalıdır.
Öncü olunmalıdır.
Bu rehberlik konusunda Samsun Üniversitesi’nden davet var zaten…
Bunun değerlendirilmesi lazım.     
Samsun’un dinamikleri harekete geçirilmelidir.       
Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, üniversitelerin bulundukları şehre rehberlik etmeleri gerektiğini söyleyerek ‘Rehberlik etmek zorundayız’ dedi.
******
Okumanın çok büyük bir önem arz ettiğini dile getiren Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, “Okur artık yazarların ortaya koyduğu eserleri neleri araştırarak oluşturduğunu merak ediyor ve yazarı eleştirmeye başlıyor. Bugün artık okumanın çok katmanlı bir eylem olduğunu biliyoruz. Bir metnin anlattığı şey, geleneksel tabirle hikâyesi ilk katmandır. Hikaye dinlemeyi hepimiz çok severiz. Dinlediğimiz hikayeler bizi heyecanlandırır, meraklandırır, korkutur veya mutlu eder. Bizi eğlendirir ve bize bir şeyler öğretir. Diğer katman ise bir hikayenin bizi meraklandırmayı nasıl başardığıdır” diye konuştu ve üniversitelerin şehre olan katkısından bahsederek “Samsun Üniversitesi olarak şehrin adını taşıyan bir üniversiteyiz, ilimizde iki üniversite bulunuyor. Biz Samsun Üniversitesinde lisans ve lisansüstü düzeyde öğrencilerimize bu meraklarını somut üretimlere dönüştürebilecekleri fırsatları sunmaya çalışıyoruz.  Bizim üniversiteler olarak şehrin sosyal, kültürel gelişimine katkıda bulunmamız gerekiyor. Biz kampüs alanlarından çıkıp şehre inmek zorundayız. Biz şehirde oluşan o merakı gidermek zorundayız. Biz şehre rehberlik etmek zorundayız” dedi.
******
Ayrıca, Türk Hava Kurumunun da ilham kaynağı olduğunu ve önemini anlatan Rektör Aydın
“Türk Hava Kurumu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 16 Şubat 1925'te kurularak o günden bugüne havacılık alanında büyük icraatlar gerçekleştirmiştir. Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak ve geliştirmek amacıyla kurulan Türk Hava Kurumu, neredeyse bir asra yaklaşan tarihinde yaptığı çalışmalarla ülkemizin en köklü ve güzide kurumlarından biri halini almıştır. Faaliyetleriyle 'İstikbal göklerdedir' vecizesini perçinleyen Türk Hava Kurumu, havacılık araçları üretme, pilot yetiştirme, yangın söndürme ve hava ambulans gibi birçok başarılı hizmetiyle aziz milletimizin gönlündeki yerini almıştır.
Samsunumuz için büyük önem taşıyan Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümünü geride bıraktığımız bu dönemde bizlere hedef gösterilen muasır medeniyetler seviyesine dikkat çekmek isterim. Son dönemde havacılık açısından yaşanan gelişmeler geleceğin ve bu seviyenin göklerde olduğunun en önemli kanıtıdır. Milli Mücadele’de çok önemli bir misyon üstlenen şehrimizin adını taşıyan Samsun Üniversitesi olarak günümüz konjonktürüne uygun bir şekilde havacılıkla ilgili fakülte ve bölümlerimizle var gücümüzle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu bakımdan bizlere ilham kaynağı olan Türk Hava Kurumunun faaliyetlerini yakından takip ederek sektöre yeni neferler kazandırmaya devam edeceğiz” diyen Aydın, Samsun’un değerlerine dikkati çekerek, dinamiklerin harekete geçirilmesi için rehberlik, öncülük edilmesi gerektiğine işaret etti.
Samsun, her alanda büyük potansiyele sahip… Bu potansiyeli harekete geçirecek dinamizm de var. Potansiyelimizin değerlendirilmesi için çalışmanın tam zamanı…
Samsun Üniversitesi Rektörü  sayın Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın da işaret ettiği gibi üniversiteler, bulundukları şehre rehberlik  etmek zorundadır.
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
                                

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU