Yazar

hk@gazetearena.com

365 makale bulunmakatadır

SEVGİ, EMEK İSTER…

06:10 - 30 Mart 2020

+A

-A

Sevgi ve saygı olmazsa hayat olmaz. Yardımlaşma ve dayanışma olmazsa, hayatı olumsuzlaştırır. Sevgi ve saygı üzerine çokça  yazılar yazdık bu sütunlarda…
Yüzyıllardır sevgi üzerine şiirler söylenmiş, şarkılar yazılmış, resimler yapılmış, sevgi en güzel şekilde sanat eserlerine yansıtılmıştır.
Çünkü sevgi, yüreğin yansımadır.
*****
Sevgi insanın sevdasını tüm dünyaya yansıtmak istemesidir.
Bu da sanat ile sevginin birbirine sevdalanmasını sağlamaktadır.
Sevgi para pul ile satın alınamaz. Ne kadar zengin olursanız olun insanın temel ihtiyacı olan bu duyguyu para ile satın alamazsınız.
Sevgi içten gelir, kişinin yüreğinin en derinlerinden seslenir insanlara…
Dünyada en değer verdiğiniz varlık ya da nesne bir kuş kanadı gibi çırpınır durur yüreğinizde…
******
Hayal kurmak muhteşemdir, gereklidir ama hayaliniz sevgi üzerineyse, hayal kırıklıkları biriktirirsiniz. Sizin kimi ne kadar sevdiğinizden daha çok, sizi kimin ne kadar sevdiği ya da sevmediği çok daha önemli.
İşte bu aşamada da devreye realizm girer ve emeğe bakarsınız. Çoğu zaman da bakınca, duygusal zarardasınızdır.  Sevgi emek ister. Ama ya siz vermezsiniz bunu ya da o kadar yorulduğunuzu düşünürsünüz ki, belki de değecek olana vermekten bu kez esirgersiniz onu…
Çocukluğumuza ait kişiliğinizde derin bir yeri olan ve o gün olmadan yaşamınızı düşünemeyeceğiniz belli bir öğleden sonrayı, daha kaç kez hatırlayacağımızı düşünmeyiz bile… Belki dört-beş kez daha… Belki de o kadar bile değil…
*****
 İnsanoğlunun en fazla ıstırap çektiği derin kişisel yenilgisi, kişinin aslında yapabilecekleriyle, sadece yaptıkları arasındaki farktan kaynaklanır.  Bu sadece var olmakla, gerçekten yaşamak arasındaki farktır. Sadece yaşamı sürdürmekle, gerçekten yaşamayı başarmak arasında bir fark vardır.
Üzücü olan, çoğu insanın içinde yatan insani armağanları göz ardı etmesi ve hayatlarının en güzel yıllarını bir odada ve kendiyle geçirmeye boyun eğmesidir.
Çünkü diğerini almak çoğu zaman yorucudur, zordur, korkutur…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU