SIKINTILARI, HEP BİRLİKTE ATLATACAĞIZ İNŞAALLAH…

Dün yatırımlardan bahsetmiştik. Ekonomide dalgalanmalar oluyor, bununla birlikte vatandaşlar, özellikle de esnaf bu olumsuzlardan etkilenerek, sitem ediyorlar.

18 Eylül 2020 07:06
A
a
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, açıklama yaparak pandemi nedeniyle borçların ertelenmesinin esnafa tam çare olmadığını belirtti.
Esnafa karşılıksız destek sağlanmasını isteyen Palandöken ‘Esnafımızın derdine tam çare olması için verilen kredilerin yanın sıra borç ertelemelerinin ise faizsiz ötelenmesi gerekiyor’ dedi.
*****
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Esnafın birçok kalemde olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini vurguluyor.
Ekonominin canlanması, piyasanın hareketlenmesi için üretim yapmak gerekiyor. Esnafın da bu paydan yararlanması gerekiyor tabiiki…
 “Pandemi de en çok olumsuz etkilenen esnafımızın Temmuz ve Eylül ayı arasında ödenemeyen borçların ertelenmesi çok sevindirici oldu. Fakat düşük de olsa yine faiz olduğu için borç daha yüksek bir borç ile esnafın karşısında duruyor. Pandeminin yeniden artışa geçtiği son dönemde tam anlamıyla verimli bir destek için esnafımızın kredi başta olmak üzere vergi, sigorta, kira ve faturaları yılsonuna kadar ve faizsiz olarak ertelenmeli” diyen Palandöken, son dönemde yeniden Covit-19 pandemi hastalığında artışların görülmesinin esnaf ve sanatkarı olumsuz etkileyemeye devam ettiğini ve esnafın sıkıntılarının giderilmesinin artık kaçınılmaz olduğuna dikkatiçekerek “Eski canlı günlere geri dönülmesi ve piyasaların hareketlenmesi için faizsiz ertelemenin yanı sıra aylardır kapalı olan bazı meslekler de karşılıksız maddi olarak desteklenmelidir.
Aylardır kapalı olan kantinciler, nargileciler, kontak açamayan servisçiler, eğlence mekanları 1 Haziran itibariyle açılmalarına rağmen kahvehane ve kıraathaneler oyun yasağı kalkmadığı için müşteri bulamıyor. Açık olsalar da yasaklar sebebiyle müşterilerini kaybeden, kapalı olduğu için hiçbir iş yapamadıkları için sıkıntıları her geçen gün artan evlerine ekmek götüremeyen esnafımıza karşılıksız maddi yardımda bulunulması artık kaçınılmaz. Çünkü işini açamayan açsa da yasaklar nedeniyle müşteri gelmeyen ve evine ekmek götüremeyen esnafımızın bu desteğe çok ihtiyacı var” şeklinde önemli konulara işaret ediyor.
Bu konuda gerekli önlemler alınacaktır mutlaka…Herkesin bu pandemi döneminde duyarlı davranması ve üretime yönelmek gerekiyor.
Bu şekilde ekonomiye katkı sunulduğunda ekonomide  canlılık, hareketlilik yaşanacağına inanıyorum.
Ekonomide bu sıkıntıları hep birlikte atlatacağız İnşaallah…
*****
 Herkese hayırlı Cumalar diliyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER