Yazar

hk@gazetearena.com

119 makale bulunmakatadır

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN…

06:16 - 23 Mayıs 2019

+A

-A

Sürekli gündeme getiriyoruz. Samsun’un en önemli sorunları,;  En başta ulaşım ve trafik sorunu ve de  kaldırım sorunu…  Bu sorunlara  dikkat çekiliyor  ve uzmanlarca çözüm önerileri ortaya koyuluyor.
Elbette kentimizde sorunlar var ve çözümlenmeli… Sorunlar çözümlenemeyecek sorunlar değil…
 El birliğiyle sorunlar çözüme kavuşturulur. Yeter ki şehircilik anlayışı olsun… Sorun çözme anlayışı olsun…
Bu konularda ilgili kurumlarca, tüzel kişiliklerce, sivil toplum örgütlerince   açıklamalar yapılıyor.
Samsun’un ulaşımının başlı başına bir sorun olduğu vurgulanıyor. Samsun'un ulaşım problemine çözüm bulmak maksadıyla,  ulaşım ana planında çalışılmaya başlanılmasında sivil toplum kuruluşlarının, ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınarak çalışmalar koordineli yapılmalı… Uzmanların görüşleri bu yönde…
*****
Samsun'un en büyük sorununun ulaşım olduğu  ve  yerel yöneticilerin de bu sorunların çözümlenmesi için çalıştığı dile getirilirken, kenti doğru mecraya yönlendirmenin   zor olduğuna dikkati çekiliyor. Uzmanlar;  Ulaşımı ele alırken, kentin çok iyi analiz edilmesi , çözüm olarak  atılan adımların iyi değerlendirilmesi  ve bu konuda  hazırlanan planlara uyulması gerektiği savunuluyor.  Sorunların çözümü için uzman kişilerle, kurum ve kuruluşlarla birliktelik sağlanmalı, konsensüs sağlanarak çalışmalar yapılmalı, netice alınmalıdır.
*****
                         BİR ANEKTOD…
Ve (Alıntı) güzel bir anektod…                           
Bizdeki en büyük sorun şudur : "Hamdık, piştik, yandık" denir ya hani, bir nevi deneyim kazandık, olgunlaştık diye… Bu deneyimlerimiz; Bilimsel, düşünsel, imgesel, görsel, tinsel, nesnel olarak dünyamızda yoğunlaşır. Buraya kadar her şey normal…
*****
Her bireyde ayrı ayrı enerjiye dönüşen bu gücü, ortak bir havuza aktaramadık. Her birey özel olarak kendi nesline de devredemedi.  Ham gelip, pişen, yanan değerler, toprağa karışıp gitti.
*****
Toplumsal bir fayda düşüncesi ile bu farklı değerleri kartopuna dönüştüremedik. Oysa ki bilimin öngördüğü, her gelişme ve deneyim, geri vitesi olmayan bir yolda sürekli ilerleyen bir metoda dönüşebilmesidir.
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...