SÖZLER GÜZEL AMA!...

Dün, Eğitimci-Yazar Hasan Şahin, gazetedeki köşe yazısında tarımsal sanayiye vurgu yaparak, tarımda yaşanan sorunları dile getirmişti.

14 Ocak 2022 05:52
A
a

Önceki gün yaptığı açıklama da; Pandemi şartlarında dahi bir taraftan tarımsal üretimin büyüdüğüne dikkat çeken Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Bir taraftan tarımsal üretimimizi büyütürken bir taraftan da tarımsal sanayimizi katma değeri yüksek üretim yapan içeriğe kavuşturmalıyız. Bu anlamda, tarımsal eğitimin niteliği ve kurumsal kültürü büyük önem taşımaktadır" dedi.

Bu sözler, tarım adına güzel sözler, yapılması arzu edilen işler elbette… 

Ancak hayata geçirmek lazım. Çalışmak lazım, çabalamak lazım.

Samsun, doğusunda Çarşamba Ovası, Batısında Bafra Ovası gibi büyük ovalara sahip önemli bir tarım şehri olmasına rağmen, tarımsal sanayi yok…

Tarım alanında yapılan çalışmalar da üretim için yeterli gelmiyor. Zira üretici, üretmek için maliyetini karşılayamıyor.

******

Samsun'un Türkiye'nin en çok tarımsal faaliyetinin yapıldığı iller arasında olduğunu belirten Müdür Sağlam, "İklim özellikleri, zengin ürün çeşitliliği ve kirlenmemiş temiz toprakları ile ilimizin güvenli gıda ihtiyacını karşılanmakta, hem de ülkemiz insanlarına daha kaliteli ve temiz gıda sağlama imkânına sahip bir il potansiyeli göstermektedir. 

Samsun coğrafi ve toprak yapısı ile ekolojik özelliklerinden kaynaklanan ürün çeşitliliğinin yanı sıra, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerdeki değişim, su ürünleri ve balıkçılığa yapılan yatırımlar, her şeyden önemlisi yetişmiş işgücü bakımından yüksek potansiyele sahiptir” dedi.

*****

Üretimi kaliteli kılmak ve daha az alanda büyük üretim gücü yakalayabilmek ve çiftçilerin gelir seviyesini daha da yükseltmek gerektiğini söyleyen Sağlam, bu bağlamda geçmişten bugüne Türkiye’de tarımın gelişmesinde emeği, katkısı ve gayreti olan herkese teşekkür etti. 

Sözler güzel ama!...

O kadar gündeme getirilmesine rağmen, o kadar istenmesine rağmen, Samsun’da ‘Tarımsal Sanayi’ yok…  

Tarımda üretim yok, üretim olmayınca katma değeri olabilir mi?

Cumamız mübarek olsun…

*****

Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR