Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

TAR_HTEN ALINTILAR

00:57 - 12 Temmuz 2020

+A

-A

Bu Pazar günü, sizlerle tarihten alıntılar yapmak istiyorum.
“Viyana dönüşünden sonra Tameşvar Kalesinin müdafaasını Koca Cafer Paşa’ya verdiler.  Kale tam beş sene düşmanlar tarafından kuşatılmıştı.
Bu kuşatmada açlık, bütün kale halkını bitkin bir hale getirmiş ve kaleye hiçbir yardım gelemez olmuştu.
*****
 İşte böyle sıkıntılı bir zamanda düşmandan gelen elçi, Koca Cafer Paşa’nın askerleriyle beraber teslim olmasını isteyen bir mektup getirdi. Cafer Paşa mektubu okuduktan sonra elçiye çamur gibi bir ekmek göstererek:
-İşte yediğimiz ekmek budur ve askerlerimiz sonsuz sıkıntı içindedir. Fakat istediğiniz kale benim değil, milletimindir. Ben ancak muhafazaya memurum. Eğer kaleyi mutlaka almak istiyorsanız kumandanınıza bir teklifim var.
Cafer Paşa kalkarak topallaya topallaya birkaç adım yürüyerek:
-Görüyorsunuz ya, ben ihtiyarım ve ayağım da sakattır. Kumandanınız ise genç ve dinçtir. Birer kılıç alalım, iki ordunun ortasına çıkalım ve başa baş dövüşelim.  Kumandanınız beni öldürürse kale sizin olsun. Ben onu yenersem bizi bırakıp gidersiniz,
deyince düşman elçisi bir kelime söylemeden kaleden ayrılmıştır.
*****
“Yavuz Sultan Selim bir gün meşhur alim Kemal Paşazade ile beraber atları üzerinde yan yana konuşarak gidiyorlardı.
Yağmur yağmış, yollar çamurdu. Kemal Paşazade ’nin atı tökezleyip ileriye doğru fırladı. Atın ayağından sıçrayan çamurlar Yavuz’un atlastan kaftanını boydan boya çamur etti.
*****
Hoca korkmuş, beti benzi sararmıştı; kendinin de hemen idam edileceğini zannediyordu. Nedimler hemen Selim’in kaftanını temizlemeye koştular.
Fakat Yavuz ‘Dokunmayın, başka kaftan getirin değiştireyim. Zira, ulemanın atının ayağından sıçrayan çamurlar dahi mübarektir, hürmete layıktır, bu çamurlu kaftan saklansın, öldüğümde tabutumun üstüne örtülsün’ diyerek hem hocayı müşkül durumdan kurtarmış, hem de ulemaya verdiği değeri anlatmak istemiştir”
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU