Yazar

serdaroktav@gmail.com

799 makale bulunmakatadır

TARİHİ GÜNLER YAŞIYORUZ (4)

06:17 - 23 Mayıs 2019

+A

-A

(Dünden devam)
* Türkiye’nin güvenliğini gaye tutan, hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikameti bizim daima prensibimiz olacaktır (1931)
* Şuna da inanıyorum ki, eğer devamlı barış isteniyorsa, kütlelerin vaziyetlerini iyileştirecek beynelmilel tedbirler alınmalıdır İnsanlığın bütününün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir Dünya vatandaşları, kıskançlık, aç gözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde eğitilmelidir (1935)
* Barış yolunda nereden bir çağrı geliyorsa, Türkiye onu gönülden karşıladı ve yardımlarını esirgemedi (1937)
*****
* Barış, milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur Fakat bu kavram bir defa ele geçirilince daimi bir dikkat ve itina ve her milletin ayrı ayrı hazırlığını ister (1938)
Bu sözler de Fransız Büyük Elçisine sohbet esnasında Atatürk tarafından dile getirilmiştir:
* Ben toprak büyütme dileklisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim Onu almasam, edemem Büyük Meclisin kürsüsünden milletime söz verdim: Hatay’ı alacağım…
*****
Milletim benim dediğime inanır Sözümü yerine getirmezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem; yenilirsem bir dakika yaşayamam Bunu bilerek ve sözümü mutlaka yerine getireceğimi düşünerek benim dostluğumu lütfen bildiriniz ve doğrulayınız, ekselans Ambasadör (1937) -(ALINTI)
Tarihi günler yaşıyoruz.
ALLAHIM, birlik ve beraberliğimizi bozmasın….
ALLAHIM, devletimize zeval vermesin…
*****
Dip not: Çarşamba Belediye Başkanı sayın Halit Doğan belediye başkanı seçildikten sonra işe hızlı başladı. Başarılar diliyorum.  Ancak yaptığı hizmetlerin basına duyurulmasında ayrım mı yapılıyor ne! Çarşamba Belediyesi’nce servis edilen haberler  bize  ulaşmıyor. Etkinliklere davet edilmiyoruz.  Kasıtlı yapıldığını sanmıyorum ancak bir yerlerde bir eksiklik aksaklık var galiba… Sayın Başkan’ın bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyorum. Ayrıca Çarşamba’da vatandaşlar ‘ Vefa Alışveriş Merkezi’nin ana giriş kapısının birinin kapatılmasına ve orada bir inşaat yapılmasına tepki gösteriyorlar ve ‘Bu ana giriş kapısının biri neden kapatılıyor orada yapılan inşaat ne’ diye soruyorlar.
  
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...