Yazar

hk@gazetearena.com

438 makale bulunmakatadır

TARIMDA BÜYÜK BİR ATILIM BU!...

00:48 - 14 Temmuz 2020

+A

-A

Türkiye nüfusunun yaklaşık 4 te birini besleyen Çarşamba ve Bafra gibi büyük ovalara sahip Samsun için çok iyi haberler geliyor.
 Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen, Bafra ve Çarşamba Ovalarının suya erişimini artırmak için büyük projeler hayata geçirilmeye çalışılıyor.
Tarımda büyük bir atılım bu!…
Tarımda verimliliği artıracak olan bu projeler, Samsun’un tarımsal potansiyelinin değerlendirilmesine vesile olacak!…
1990 yılından bu yana devam eden Bafra Ovası Sulama Projesi ve 1991 yılında itibaren başlayan Çarşamba Ovası Sulaması ve Drenajı Projesi kapsamında şu anda toplam 335 milyon TL büyüklükte 6 projenin  devam ettiği açıklanırken, bu projeler Samsun ovalarını suyla buluşturan milyonluk projeler olarak yorumlandı.

Özetlersek; Devam eden Bafra Ovası Sağ Sahil Tarım Arazilerine Ulaşım Yolu ve Drenaj İşleri Projesi fiziksel olarak yüzde 95 oranında gerçekleşti.
2018 yılında ihale edilip 2019’da sözleşme imzalanan Bafra Ovası Sulaması 2. Kısım İnşaatı projesi bu yıl hız kazandı. Bafra Ovası Sağ Sahil İnşaatının sonundaki bin 970 hektar alan ile 2015 yılı sonunda tasfiye edilen Bafra Ovası Sol Sahil Sulaması İnşaatı işinden kalan, Alaçam bölgesindeki 4 bin 500 hektar alan birleştirilerek 6 bin 470 hektar alanın ihalesi yapıldı. Yer teslimi ve işe başlama tutanağı imzalandı. 2020 yılı ödeneği ile çalışmaya başlanılacak.
Kızılırmak Islahı 2.Kısım İnşaatı Projesi fiziksel olarak yüzde 26 oranında gerçekleşti.

Çarşamba Ovası Sulaması ve Drenajı Projesi kapsamında devam eden projeler;  Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali, Yeşilırmak Islahı İkmali (1.Kısım) ve Çarşamba Ovası Denize Çıkış Yapıları ve Sol Sahil Drenajı 2.Kısım.
Çarşamba Ovası Sağ Sahil 2. Kısım Yüzeysel Drenajı ile 2 Metre Kotu Altı Arazisinin Pompalı Drenajı İkmali Projesinde toplam 99 köy faydalanacak… 21 bin 100 hektar tarım alanının drenaj sorunu çözüme kavuşturulacak…
Yeşilırmak Islahı 1.Kısım İnşaatı Projesi kapsamında Çarşamba TCK Köprüsü'nden itibaren mansaba doğru 3.5 km'lik kısmın ıslahı gerçekleştirilecek…
Çarşamba Ovası Denize Çıkış Yapıları ve Sol Sahil Drenajı 2.Kısım İnşaatı Projesi kapsamında sol sahilde 3 adet, sağ sahilde 6 adet olmak üzere toplam 9 adet denize çıkış yapısı yapılması, yetersiz kapasitedeki menfezlerin yıkılarak yerlerine menfez veya köprü yapılması planlandı.
Çalışmaları takip ediyoruz.
Samsun’a hayırlı uğurlu olsun…

Öte yandan, sayın Valimiz de  açıkladı: Samsunlu üreticilere 23 milyon TL fark desteği ödemelerine başlandığını duyurdu.
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı yağlı tohumlu bitkiler, hububat baklagil ve dane mısır fark desteği ödemelerinin önceki gün itibariyle başladığını duyurdu.
Vali Dr. Zülkif Dağlı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi olarak 6 bin 605 üreticimize 21 milyon 7 bin 427 TL, hububat baklagil fark ödemesi olarak 823 üreticimize 1 milyon 703 bin 926 TL, dane mısır fark ödemesi olarak da 17 üreticimize 28 bin 390 TL olmak üzere toplamda ilimiz üreticilerine yaklaşık 23 milyon TL'lik destekleme ödemesi yapılacaktır. Üreticilerimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.
Tarım alanında gelişmeler olumlu yönde seyrederken, üreticilerimizin de desteklenmesi memnuniyetle karşılanıyor.
Bu çalışmalar akabinde, tarımsal potansiyelin yatırımlara dönüştürülmesi ve istihdamın sağlanması gerekir.
Bu önemli projelerin süratle hayata geçirilmesini diliyorum.

Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU