Yazar

hk@gazetearena.com

411 makale bulunmakatadır

TASARRUF YAPMAK-TUTUMLU OLMAK

06:11 - 20 Şubat 2020

+A

-A

İsraf ediyoruz, tutumlu davranamıyoruz nedense… Her alanda, hemen hemen her şeyde israf var. Herşeyi yerinde ve doğru olarak kullanırsak, israf etmemiş oluruz.
Ansiklopedik bilgilere baktığımızda tutumluluk;
“İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir. Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik demek değildir.
Tutumlu insan eşyasını, malını düzenli ve temiz kullanır. Zamanını boşuna harcamaz. Gününü kendisine ve çevresine yararlı işlerle geçirir. Böylece kötü alışkanlıklardan da kurtulur. Mutlu ve güvenli olur.
*****
Yalnızca kendimize ait olanı değil, elektriği, suyu, yiyecekleri, okulda kullanılan eşyaları, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi özenle korumalıyız.
Topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz.
Tutum ve yatırım, ülkeler için de önemli bir konudur. Çünkü devletler de gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadır. Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa, gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz.
*****
Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir.
 Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.
******
Tasarruf yapmak; Milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek  belli başlı amaçları içindedir” şeklinde tanımlanır.
Tasarruf yapmalı, tutumlu olmalıyız.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU