Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

TEKKEKÖY’ÜN ÖZÜ ORADA!...

Tekkeköy’ün belediyecilikte 60 yıldan fazla mazisi var. Kimler geldi kimler geçti Tekkeköy Belediye Başkanlığı’ndan…

06:28 - 17 Eylül 2020

+A

-A

Seçimle işbaşına gelen Belediye Başkanları : Rahmetli Hacı Ali Ekinci, Rahmetli Baki Esen, Rahmetli Sıtkı Ünal Yücel, Rahmetli Murtaza Oktav (Babam), Feyzullah Çıkış, Galip Mustafa Yücel, Hayati Tekin ve şu anda görevde olan Hasan Togar… 60 yılda seçilen 8 Belediye Başkanı…12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra atamayla Belediye Başkanlığı’na gelen Güner Altıparmak ile Rahmetli Sıtkı Ünal Yücel’in üçüncü dönem Belediye Başkanlığı görevindeyken ani vefatıyla boşalan Belediye Başkanlığı görevine, Belediye Meclisi üyeliğinden seçilen Yüksel Öğüten’i de sayarsak 10 Belediye Başkanı…
Hepsi de çok güzel hizmetler yaptılar Tekkeköy’e…
Projelerini hayata geçirmeye çalıştılar, bazı projelerini hayata geçirebildiler, bazılarını hayata geçiremediler ama hepsi Tekkeköy için çok çalıştılar.
Tekkeköy’ün özünü korumaya çalıştılar ve projelerini buna göre hazırlayıp hayata geçirmeye çalıştılar.
Rahmetli olan eski Belediye Başkanlarına Allahım rahmet eylesin, mekanları cennet olsun… Hayatta olan eski Belediye Başkanlarına da hayırlı uzun ömürler ve hayatlarında başarılar diliyorum.
Hasan Togar, 2014 yılında Tekkeköy Belediye Başkanlığı’na seçildiğinde, gazetedeki yazımda ‘Sayın Hasan Togar’a güveniyorum. Başkan Togar’ın, çalışmalarıyla Tekkeköy’e güzel hizmetler yapacağına inanıyorum’ demiştim. Evet Tekkeköy’de gözle görülür çalışmalar yapıldı. Ancak gelinen noktada bakıyoruz; Büyükşehir kapsamında kapatılan bağlı belde belediyelerinden boşalan binalar değerlendirilemedi. Bir çok projeler hayata geçirilemedi, hayati hizmetler yapılamadı.
(En önemlisi de bir hastane projesi vardı, seçimlerin ardından hemen hayata geçirilmesi sözü verilmişti. O projeden ses seda yok!…Tersane Projesi gibi…Hipodrom Projesi gibi… Ticaret Demiryolu Projesi gibi… Rafineri Projesi gibi…Hızlı Tren Projesi gibi…)
Sahi ne oldu o projelere?
Önceki gün Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında; Tekkeköy ilçe sınırları içerisinde Kaymakamlık Hizmet Binası konut + ticaret, trafo ve park alanlarının yeniden düzenlenmesi teklifi görüşüldü ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, konu hakkında açıklama yaparak ‘ Kent meydanında düzenlemeye gidiyoruz’ dedi.
Tekkeköy Kaymakamlığı’nın şimdiki hizmet verdiği binanın olduğu yer… Tam şehrin içinde ve Tekkeköy’ün ufkunu açıyor.
Unutmayın ki, Tekkeköy 60 bin nüfuslu büyük bir ilçe ve bu büyük ilçenin ilçe olduğunu hatırlatacak, ilçeye yakışır bir konumda olması gerekir.
Tekkeköy Kaymakamlığı binasını tam şehrin içinden alıp başka bir yere götürürseniz, Tekkeköy’e çok büyük kötülük olur. Oradaki konum çok önemli…
Tekkeköy’ün tarihi değerlerinden, maneviyatından kopartılması olur bu!...
Lütfen dokunmayın, Tekkeköy’ün özü orada!...
 Tekkeköy Belediye binasının da şehrin içinde kalması gerekiyordu ama Tekkeköy Belediyesi’nin de  yeri değiştirildi ve şehrin dışına taşındı (Neden gerektiyse).
Belediye binasının taşınma girişimleri esnasında, o zamanda yazmıştım: ‘Tekkeköy Belediye binası şehrin tam içinde kalmalı, Tekkeköylülere hizmet etmeli. Tekkeköy’ün sorunlarına çözüm üretmeli’ demiştim.
Tekkeköy Belediye binası, Tekkeköy Belediyesinin onca atıl binaları olmasına rağmen, büyük masraflar edilerek şehrin dışında yapılan şimdiki binaya taşındı da ne oldu?
Vatandaşların yoğun tepkisini çekti, eleştiriler yapıldı ama nafile!...
‘Belediye, şehrin merkezinde halkın içinde olmalıdır. Halktan kopuk olmamalıdır. Tekkeköy, özünden koparılmamalıdır’ dediler vatandaşlar…
Bu karar yeniden gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum.
Bu konuda yine sayın başkan Togar’a güveniyorum. Bu kararı yeniden gözden geçireceğine inanıyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.                      
            

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU