Yazar

serdaroktav@gmail.com

459 makale bulunmakatadır

TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN…

09:57 - 14 Mart 2018

+A

-A

Bu gün 14 Mart… Tıp Bayramı…
Kaynaklara göre; İlk kez Tıp Bayramı 1919 senesinin 14 Mart gününde kutlanmıştır. Türkiye’de batılı manada ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire, 14 Mart 1827 yılında Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılışı yapılmıştır. Bu tarih, I. Dünya Savaşı günlerinde özel bir mana kazanmıştır.
*****
1919 senesinin 14 Mart günü ilk defa Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde ifade etme kararı almışlardır. Öğrencilerin gerçekleştirdiği törene Doktor Fevzi Paşa, Doktor Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi zamanın popüler hocaları da eşlik etmiştir. 1929 ile 1937 seneleri arasında Bursa ilinin Yıldırım Bayezit Darülşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs tarihlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937 yılının ardından yeniden 14 Mart günlerinde kutlanmaya başlamıştır.
*****
1976’dan günümüze tabip odaları, 14 Mart’ı içine alan haftayı ‘Sağlık Haftası’ olarak benimsemişlerdir. Sağlık sektöründeki güncel problemler ve doktorların talepleri ‘Sağlık Haftası’ içinde halkın gündemine getirilir. 82 sene önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek hala devam etmektedir. Doktorlar bu günde  ülkenin sağlık problemlerini halkın gündemine taşırlar.
*****
Tüm doktorların Tıp Bayramı’nı kutluyor, başarılar diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...