Yazar

halil_can_55@hotmail.com

365 makale bulunmakatadır

TOPLUM SAĞLIĞI

08:00 - 13 Ocak 2019

+A

-A

Son 15 yıldır Türkiye genelinde, 4207 sayılı kanun çerçevesinde ciddi olarak sigarayla mücadele çalışmaları başlatıldı. Bu mücadele, sigara içilen mekanlarda sigara içenleri rahatsız etse de, geniş çevre de memnuniyet kazandı.
*****
Sigarayla mücadele, Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun genelinde de devam ediyor.
* ‘Ülkemizde şu anda en önemli sağlık problemlerinin başında kalp-damar hastalıkları, kanserler ve solunum yolu hastalıkları gelmektedir. Bu hastalıkların en önemli sebeplerinden birisi ve hatta en başında tütün ve tütün mamulleri tüketimi gelmektedir.
****
Devlet, halkın sağlığını korumak amaçlı olarak anayasa gereği görevi olan gerekli tedbirleri alır. Bu doğrultuda tütünle mücadele amacıyla 4207 sayılı kanun çıkartılmıştır. Aktif tütün kullanıcıları yanında pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerin de aynı oranda risk altına girmesi nedeniyle bu yasada özellikle kapalı alanlarda olmak üzere sigara içilmesi konusunda bazı kısıtlamalar ortaya konmuş ve ihlal durumlarında cezalar öngörülmüştür.
*****
 Bu kanunun gerekleri devlet kurumlarının işbirliğiyle tüm Türkiye’de uygulanmaktadır ilgili  yasa çerçevesinde sigarayla mücadele  devam ediyor.
*****
Toplum sağlığını korumak amacıyla çıkarılan bu yasalar çerçevesinde kurallara uymalıyız tabii ki…
Sağlığımızı düşünelim, ‘Sigara bıraktırma polikliniklerinin destekleriyle lütfen sigarayı bırakalım!…   
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...