Yazar

halil_can_55@hotmail.com

342 makale bulunmakatadır

TOPLUMA ÖRNEK OLMALI…

12:44 - 19 Ekim 2018

+A

-A

Türkiye’de aile kavramı çok önem taşır. Ailedeki bireylerin de kendine özgü görevleri vardır. Zaten birbirlerine sıkıca bağlı olan aile fertleri birbirlerinin görevlerini de bilir ve ona göre davranırlar.
Toplumu oluşturan aile kavramı, çok önemli bir konu…
Aile, topluma örnek olmalıdır.
*****
Aile de genellikle anne, bir ailenin tüm sorumluluğunu ve yükünü üzerine alan kişidir. Aile ortamının sıcaklığını en çok anne yansıtır. Çocukların daha iyi iletişim kurabildiği kişidir. Sürekli ailesi için çabalar sarf eder. Onun için uğraşır. Et tırnaktan nasıl ayrılmaz ise anne de çocuklarından ve eşinden ayrılamaz. Ailede babanın görevi ve sorumlulukları da çok büyüktür. Ailenin reisidir. Maddi ve manevi her yönden ailesi ile ilgilenir. Aile sıcaklığını bireylerine yansıtır. O sıcaklığı onlarla yaşar. Çocuklar ise ailenin vazgeçilmez birer  parçalarıdır. Ne yaparsa onlar yapar üzülürler, ağlarlar, sevinirler, mutlu olurlar ve aileleri de bu duyguları onlarla yaşar. Yani aile, bireylerin bir arada olmasıdır. Aile, toplumun temel yapısını oluşturur. Toplumun yapı taşlarını oluşturan bireyler, saygı ve sevgiyi birbirlerine karşı olan desteklerini paylaşımları birbirlerine olan bağlılıkları büyük önem taşır.
*****
Aile yapısını, çekirdek ve geniş aile olarak ayırabiliriz.
Çekirdek aile anne, baba ve çocuktan oluşur. Sıcak bir yuva, sevgi, saygı çerçevesinde bireylerden oluşur. Geniş aile ise, anne, baba, kardeş, nine ve dededen oluşur.
Aile ortamında oluşan sorunlarda en çok çocuklar ortada kalır. Problem olan bir ailede o ailenin bütün fertleri ondan etkilenmektedir.
Aile yapıları şehir ve köy aileleri olarak da farklılıklar gösterir ve bu durumdan özellikle çocuklar daha çok etkilenir. Tüm aile yapıları birbirinden farklıdır. Ailelerin neşe kaynağı çocuklardır ve maalesef bazı yerlerde çocukları erken yaşta evlendirmeler, başlık parası karşılığında kendinden yaşça büyük kişilerle evlendirmeler  sosyal olumsuzluklara yol açar.
Ailenin önemini, topluma etkilerini çok iyi kavramak lazım…
Hayırlı Cumalar…
*****
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...