ÜRETİM ÇALIŞMALARI

9 Nisan 2020 06:46
A
a
Coronavirüs salgını dolayısıyla hayat adeta durdu. Ancak  sağlık ve ekonomik tedbirlerin yanında, üretim ile ilgili çalışmalarda devam ediyor.
Tarımsal alanda önlemler ile üretim  hususunda yapılan çalışmalar dikkati çekerken, Tarım ve Orman Bakanlığı,  ekilebilir tüm arazileri üretime katmak için çalışmalara başladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ programı kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75’i hibe edilecek.
Elbette bu iller arasında, bir tarım şehri olan Samsunumuz da var.
*****
Konuya ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” derken,
Coronavirüs (COVİD-19) salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığını vurgulayarak “Bu doğrultuda gerek Bakanlığımızın tüm birimleri gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak suretiyle tedbirler almaya devam ediyoruz” şeklinde çalışmaları aktardı.
Bu çalışmalar çok önemli…
Yaz dönemi ekilişlerinde kesinti olmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş yapmak için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ programını başlattıklarını, bu proje ile hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışı sağlanmasının, üreticileri bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedeflediklerini söyleyen sayın Bakan Pakdemirli, programın uygulanması ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75’inin hibe edileceğini, yüzde 25’inin ise çiftçilerin katkısı ile karşılanacağına işaret ederek, ekimi yapılacak tohumların sertifikalı ve miktarının 6 bin 700 ton olduğuna dikkati çekti. Ve proje kapsamında 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacağını ve ilk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesinin de 80 bin ton olacağını söyledi.
 Proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğu belirtilirken, proje kapsamındaki illerin; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale , Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas , Tokat, Uşak, Yozgat olduğuna vurgu yapıldı.
Tarımda üretim çalışmaları hızla devam ediyor.
Gelişmeleri takip ediyoruz.
Haydi hayırlısı…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER