Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

32 makale bulunmakatadır

Uydurukça..

10:58 - 19 Şubat 2018

+A

-A

Geçen haftaki yazımda bahsettiğim uydurukça ile ilgili çok dönüş aldım. Bu hafta da biraz ondan bahsedelim. Geçtiğimiz haftalarda Gülse BİRSEL’in marka 2016 da Bülent ECZACIBAŞI ile aralarında geçen bir diyaloğa ait videoyu izledim. Türkçeye karşı uydurukça diyordu başlığında.. Günümüz plaza dili olarak geçen cümledeki 5 kelimeden 3 ünün yabancı kelimelerden geldiği bir konuşma türü. Son yıllarda pek moda. Bir de bozulmuş cümleler var tabii “şimdi size bu raporu sunuyor olacağım” “müdür bey giriş yaptı” gibi aslında Türkçe olan ama Türkçenin yapısına uymayan cümle bozuklukları gibi. 

Bülent Eczacıbaşı’nın uyguladığı sistemle uydurukça her kelime başına 5tl veriyor çalışanları, böylece daha temiz ve kusursuz bir dil kullanılıyor şirketlerinde. Ne özel ne güzel bir uygulama bu. Keşke her şirkette başlasa.. Her evde, her okulda, aklımıza gelen her yerde uygulansa. 

Bir tiyatro izlediğimizde ya da bir kitap okuduğumuzda farkında olmadan kelimelerimiz düzeliyor değil mi? İşte bu gerçek dilin güzelliği, asla kaybolmuyor sadece biz baskıladığımız sürece saklanıyor. Haydi bu hafta biraz da bu konuda düşünelim dilimize biraz özen göstererek konuşalım. Şu sıralar Samsun’da birçok sahnede yerel ve ulusal tiyatrolar var tiyatrolara gidelim, kitap okuyalım bol bol. Şu uydurukçayı atalım hayatımızdan. Kelime başına vereceğimiz 5 tl den daha değerli geleceklere miras bırakacağımız dilimiz. Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Dilini kaybetmiş millet yok olmaya mahkumdur.”

Sanatla kalın. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...