Yazar

serdaroktav@gmail.com

959 makale bulunmakatadır

VARDIR BUNDA DA BİR HAYIR…

06:08 - 26 Ağustos 2019

+A

-A

Fındık üreticisi dert yanıyor. Önceki gün başlayarak 3 gün şiddetli yağan yağmurlar; Salıpazarı, Terme ve  Çarşamba’da etkili oldu. Su taşkınlarına sebep olan dereler, hayatı adeta felce uğrattı. Köprüler yıkıldı, Fındık hasadını yerle bir etti. Can ve mal kaybı yaşandı. Fındığını toplayamayan, topladığı fındığı da sular ve çamurlar altında kalan ve fındığı sele kapılan fındık üreticisi  kara kara düşünüyor. Fındık bahçelerinin dere yataklarından gelen selden dolayı sular altında kaldığını ve mağdur olduklarını söyleyen fındık üreticileri, dere yataklarının ıslahı için defalarca DSİ’ye müracaat ettiklerini ancak sonuç alamadıklarını vurgulayarak,  DSİ’nin acilen dere yataklarını ıslah etmesini ve Devletin hasar tespiti yaparak, zararlarının karşılanmasını istiyor.
 Salıpazarı,Terme ve Çarşamba, sular altında! Mahalleler çamur içinde… Yeşilırmak, çamur akıyor. Vatandaşlar tedirgin… Çarşamba’da selden en çok etkilenen  Kumköy mahallesi sakinleri, selin faturasının çok ağır olduğunu söylüyorlar.
******
“Önceki gün başlayıp 3 gün süren sağanak yağmurlar, bölgemizi çok etkiledi ve fındık  üreticisini derinden vurdu. Mal ve can kaybı yaşandı. Önlemler alınmalıydı.
Tekke deresi ve Aydemir deresi’nin yağan yağmurlardan dolayı; Kumköy,Kemerköy, Kurtahmetli, Boyacılı ve Eğrikum mahallerini sular altında bıraktı. Sel felaketi, fındık bahçelerine zarar verdi. Bizler bölgemizdeki derelerin ıslahı için DSİ’ye defalarca müracaat ettiğimiz halde, derelerin ıslahı için hiçbir çalışma yapılmadı. Adı geçen derelerden  her 4-5  yılda bir meydana gelen su taşkınları, çiftçimize, üreticimize çok  zarar veriyor. Fındık bahçelerimiz, ıslah edilmeyen derelerin taşmasıyla dere yataklarında taşan sel baskınlarıyla sular altında kaldı. Fındıklarımız, sular altında, çamur altında kaldı, sel suları fındığımızı önüne kattı götürdü. Süpürdü. Biz şimdi sele kapılan fındığımızı kurtaramadık, su üstünde yüzen çamur altında kalan fındığımızı bin bir eziyetle toplamaya çalışıyoruz. Onları da toplasak bile çamurdan arındırmamız ve kurutmamız gerekiyor. Bu olumsuz şartlarda bunları yapmakta çok zor. Mağdur olduk. Devletimiz bizlere sahip çıkmalıdır. Salıpazarı, Terme, Çarşamba sular altında. Terme’de 2 köprü yıkıldı. Salıpazarı ve Terme merkezinde ve kırsal mahallelerinde su baskınları meydana geldiğini,  Evler, dükkanlar ve ana yolların sel nedeniyle sular altında kaldığını, hala ulaşılamayan yerlerin olduğunu öğrendik.
Fındık mevsimindeyiz ve fındığımızı toplamak zorundayız. Selden dolayı fındık başta olmak üzere, tarım ürünlerinde büyük  kaybımız  var. Önümüzde kış var. Mahalle muhtarlarımızın geçmişte DSİ’ye müracaatları olduğu halde, önlemlerin alınmaması, selde zarara neden oluyor. Önlemler hemen alınmalı, mağduriyetimiz giderilmelidir. Tedbirler zamanında alınmalıdır” diyen fındık üreticileri, dere yataklarının ıslah edilmesi gerektiğini  dile getiriyorlar.
***‘Büyük bir tehlike atlattık. Uzmanların belirttiğine göre,  metrekareye 140 kilo yağış düşmüş…Birçok tarım arazisi sular altında kaldı. Hasar tespit çalışmaları yapılmalı. Büyük bir afet yaşadık. Bu sel sorununu yıllardır yaşıyoruz fakat  zamana kadar bölgemizde böyle sel baskını yaşamadık.  Gelecekte bu tür problemleri tekrar yaşamamak için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır’ diyorlar.
Fındık karadeniz bölgesinin- Çarşamba’nın olmazsa olmazlarındandır. Fındık rekoltesi bu sezon iyi görünüyor. Ancak fiyatlar açıklandı, sel felaketi  yaşandı. Fındık henüz pazara inmedi. Bu yağışlı havalar fındığı olumsuz etkiledi. Üreticinin fındığına çok iyi bakması lazım ama bu yağışlı havalar neticesinde de bakması zorlaşıyor elbette…
Fındık üreticisi mağdur edilmemeli, destek sağlanmalıdır diye düşünüyorum.
Bir sel baskını  yaşadık, hepimize geçmiş olsun…
Vardır bunda da bir hayır…
*********
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU