Yazar

gamze.birsoz@hotmail.com

32 makale bulunmakatadır

Yabancı damat..

10:00 - 6 Ağustos 2018

+A

-A

Hep sanattan bahsettiğimiz kültür sanat köşemizde bu hafta kültüre değinmek istedim. . Bu satırları Edremit’te bir düğünden yazıyorum size. Biricik kuzenim evleniyor, minik prensesim hazalım gelin oluyor. Damadımız jonas danimarkalı dünya tatlısı bir delikanlı. Normalde sizinle buluşmak İçin sakin ortamları severim ama bu kez fonda erik dalı var, 2 parça önce ise “stony” (Danca bir kizomba şarkısı) çalıyordu. Öyle bir kültür karışımı ki; Arabımda roman oynayan danimarkalı tarafa karşı yabancı ritmlere ayak uyduran her yaştan konuk izlenmeye değer. Düşünün normalde oturduğum pek görülmez düğünlerde ama masadan kalkmadan büyülenmiş gibi pisti izliyorum. Herkes öyle mutlu ki, öyle eğleniyor ki tarifi imkansız bir şeyi tasvir etmeye çalıyorum size. 

Düğün öncesinden de bahsetmek istiyorum. Aynı dili, aynı kültürü paylaşmayan insanlar aynı hayatı paylaşıyorlar şu anda. Anlaşmak İçin konuşmak gerekmiyor, sevgi için aynı olmak gerekmiyor, saygı İçin insan olmak yetiyor hele de  o gözler Yok mu o gözler; içten, gözlere yansıyan bir tebessüm varsa savaşlar bitiyor, güneş açıyor, kuşlar daha bir Özgür uçuyor. İşte tam da o oluyor şu an burada. 

Aslında kavga etmek daha zor geliyor bana, anlaşamamak, iletişim kuramamak çok daha zor. Bir tebessümün çözemediği sorun yokken satırlarca kelime döküyoruz öfkemiz İçin. Susamıyoruz. Gülemiyoruz. Sevemiyoruz sebepsiz herkesi herşeyi. Dokunamıyoruz insanların omzuna seni anlıyorum ve kabul ediyorum dercesine. Yazık ediyoruz insanlığımıza, Her gün daha da uzaklaşıyoruz var oluş sebebimizden. “Sevginin gücü, güce olan sevgiye üstün geldiğinde dünya barışı tanıyacaktır” demiş Jimi Hendrix. Kendimizi sevmeyle başlayalım bence, sonra karşımızdakini sevelim, doğayı sevelim herşeyiyle, sadece evcil hayvanları yada süs bitkilerini değil dikenleriyle sevelim gülü, karıncayı incitmeme değimi var ya işte onu uygulayalım birazcık. Bu hafta deneyelim hep birlikte. Mesela evdeki kaktüse bile kendimize bakar gibi bakalım, belki daha yaşanılır bir dünya yaratırız içimizde. Herşey sende başlar, sen değişirsen tüm dünya değişir. 

Şimdi biraz sanatla buluşmak istiyorum izninizle. Bu güzel çarliston parçasını kaçıramam. 

Sanatla kalın.. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...