Yazar

hk@gazetearena.com

365 makale bulunmakatadır

YAŞLILAR, DÜNLE BUGÜN ARASINDA KÖPRÜLERDİR (1)

06:03 - 2 Nisan 2020

+A

-A

Hayat akıp gidiyor. Her gün biraz daha yaşlanıyoruz. Her yaşın güzelliği, anlamı vardır. Yaşlı kişiler gençliklerindeki enerjiyi, gücü kendilerinde bulamazlar. Yaşlılık belirtileri görülünce çocuklar gibi yakın ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu ilgiyi bulan yaşlılar sağlıklı, güleryüzlü, neşeli, sevecen, yaşama bağlı olurlar.
İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır, ölür. Bebekliğinde ailesinin yakın ilgisine muhtaçtır. Çocukluk ve gençlik yaşlarında annesi, babası, devlet, sosyal çevre hayata hazırlanmasını sağlar. Yetişkin bir insan olunca bir işi, mesleği olur. Bir aile yuvası kurar, çocukları olur. Onları besler, büyütür, eğitir, hayata hazırlar. Bunları yapıncaya dek yıllar geçer, saçlarına aklar düşer, yaşlanır.

Hepimiz yaşlanıyoruz, yaşlılara saygı gösterelim ki, yaşlandığımızda bizde saygı görelim.
İnsanlar; bebeklik, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık evrelerini yaşarlar. Bebeklik ve çocukluk evrelerinde insanın temel ve sosyal ihtiyaçlarını anne ve babası karşılar. Onunla ilgilenir, sevgi ve şefkat gösterirler. Yaşlılık, biyolojik bir olgudur. Yaşlılıkta insanın iş yapabilme gü­cü azalır. Fiziksel olarak ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma düşebilir. Ruhsal yönden de kendisine yakınlık gösterecek insanları çevresinde ister.
Yaşlılar, dünle bugün arasındaki köprülerdir.
******
Yakınlarından, çevredekilerden sevgi, saygı, ilgi görmeyen yaşlılar  neşelerini yitirirler, karamsar olurlar. Küserler. Küstürmeyelim onları…
Karamsarlık insanın içini kurt gibi kemirir, yaşama sevincini yok eder, ömrü kısaltır. Yaşlıların; gençliklerini, ailelerine, yurdumuza sağladıkları yararları dikkate alarak yalnız bırakmamalı, onları mutsuz edecek söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Onların ak saçlarına, çizgilerle süslenmiş yüzlerine bakıp yarınımızı, yaşlılığımızı göz önüne getirmeliyiz. Bu kaçınılmaz sona, yaşlılığa hazırlıklı olmalıyız, yaşlılara saygıda kusur etmemeliyiz. Büyükbabalarımızın (dede) anneannelerimizin, babaannelerimizin (nine) umudu olan biz çocuklar ve gençler büyüklerimizi saymalıyız.
******
Kültür yaşamımızı yarınlara taşımayı sağlayan en önemli varlıklarımızdır yaşlılarımız.
Yaşlı kişilere saygı göstermeliyiz. Göstermeliyiz ki, bizlerde yaşlandığımızda saygı görelim.
Bu, aynı zamanda onlara bir minnet borcumuzdur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi ve yaşama bağlı olmaları gerekir.
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü; Yaşlıya saygı ve sevgi gibi, halkımıza zaten var olan duyguları bilimsellikle birleştirerek yardıma muhtaç olan yaşlı vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermektedir.
                                                                                                                               Devamı yarın…/…
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU