YENİDEN İHDAS EDİLMELİ…

24 Haziran 2022 06:45
A
a
Bir yazımda, Türkiye’de yeni sistemde idari yapıdan bahsetmiştim  ve nahiyeler ihdas edilmesini, nahiye müdürlüklerinin oluşturulması gerektiğini savunarak, muhtarlara da geniş yetkiler verilmesinin daha iyi olacağına işaret etmiştim.
Yıllar önce nahiyeler vardı, nahiyelerin de mülki idare amirleri nahiye müdürleri idi. Nahiyeler ilçelere bağlı yani kaymakamlıklara bağlı idiler.
İllerde ve ilçelerde bulunan nüfus müdürlükleri, 45-50 yıl önce nahiyelerde de vardı. Nüfus daireleri il, ilçe ve nahiyelerde hizmet verdiği için, nüfus dairelerinde çok yoğunluk olmazdı.
1970’li yılların ortalarında nüfus daireleri nahiyelerden alındı, il ve ilçelerde hizmet veren nüfus dairelerinde yoğunluk başladı.
Keza, nahiyelerde tarım ile ilgili görevliler de vardı. 
Bir çok kamu kuruluşlarının temsilcileri vardı. Her biri vatandaşa kendi branşında hizmet ederlerdi. Bugün kamu kuruluşlarında oluşan yoğunluklar oluşmazdı. Hizmetler gecikmezdi.
Demek istediğim odur ki; Hizmetlerin vatandaşa daha çabuk ulaşması için, o günkü idari yapıya göre nahiyeler yeniden ihdas edilmeli, akabinde muhtarlara da geniş yetkiler verilmeli diye düşünüyorum.                                     
                                                    DİKKATE ALINMIYOR MU?
Sorunlar, sıkıntılar bitmiyor. Sürekli gündeme getirdiğimiz bu sorunların çözüme kavuşturulamamış olması da bizleri üzdüğü gibi, acaba yazılarımız dikkate mi alınmıyor? Hissini uyandırıyor, bende…
Biz burada Samsun’un bölgemizin sorunlarının çözüme kavuşturulması için uğraşıyor, sorunları gündeme getiriyoruz.
Samsun ve ilçelerinde genellikle en önemli sorun: Trafik, yol ve kanalizasyon sorunu… Samsun’un büyük ilçelerinden biri olan Çarşamba’nın da sorunlarına dikkati çekiyoruz.
Dikkate alınıyor mu? bilmem ama  Çarşamba’da yollar dar…Nüfus çok yoğun… Araç sayısı ise adeta insandan fazla… 
Yollar dar olmasına rağmen araçların cadde ve sokaklarda yol kenarlarına park etmeleri de  trafiği kilitliyor.  Ayrıca kaldırımlar yok…Olanları da bozuk zaten…
Bunları alt alta topladığımızda Çarşambanın öncelikli sorunu haline gelen trafik sorunu acilen çözüme kavuşturulmalı…
Yaptırım uygulanmıyor. Araçlar otoparklara yönlendirilmiyor.
Böyle olunca da trafik sorunu içinden çıkılmaz bir hale geliyor. 
Bunun içinde yaptırım uygulanmalı diye düşünüyorum.
Cumamız mübarek olsun…
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR