Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

YEREL YÖNETİMLERDE GÜÇ BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ…

06:08 - 10 Aralık 2019

+A

-A

Belediyelerimiz, bizlere hizmet için vardırlar ve hizmetlerini de başarıyla verebilmeleri için güç birliğine ihtiyaçları vardır. Elbette bu güç birliğinde parti ayrımı gözetilmemelidir.
Bu minvalde, Samsun’da ‘Karadeniz bölgesindeki  belediyelerden güç birliği’ oluşturulması yönünde öneriler ortaya konuldu.
Önceki gün; Karadeniz Bölgesi'nde yer alan CHP'li belediyeler, Atakum Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla bir araya geldiler. Toplantıda, bölgenin ortak sorunları,  iş birlikleri görüşülerek, çözüm için  güç birliği önerileri ortaya konuldu.
*****
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, yaptığı açıklama da, Samsun'un ilk adım kenti olduğunu ve Atakum’un da Samsun’un kutup yıldızı olduğunu ve bu yönden övgüyü hakettiğini belirterek "Bu marka iddiamızdan hiçbir zaman vazgeçmiyoruz. Samsun, Türkiye’nin ve Cumhuriyetin övündüğü kentlerden bir tanesidir. Tabii bizim Atakum olarak ciddi sorunlarımız var. Sorunlarımızı ayrı ayrı biliyoruz. Bu sorunlar var ama; son yerel seçimler, tam da 1919’daki koşullara benzer şartlarda Türkiye’ye önüne bir umut kapısı da açtı. Bu umudu taşıyacak, ufka ulaştıracak ve gerçekleştirecek olan belediye başkanları, yerel yöneticiler ve onlarla birlikte örgütlerimizdir. Yerel yönetim, yerinden yönetim, yönetişim biçimi demektir. Yani, belediye başkanının yönettiği kentte, kent kültürü olmayacaksa, kent içi demokrasi olmayacaksa ve bu yaşam biçimi haline dönüştürülmeyecekse, ülkede demokrasiyi nasıl kuracağız? Biz, hem yasada tanımlanan görevlerimizi yerine getirme hem de Cumhuriyet değerleri etrafında demokrasi kültürüyle birlikte ve komşuluk hukukuyla, kentte yaşayanları bir arada tutma, onları ortak hedeflerde toplayabilme sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyoruz. Bu yerel yönetimlerde, bizim omuzlarımızda Türkiye’nin umudunu taşıyabilme sorumluluğumuz var” dedi.
******

Birlik ve beraberlikten güç doğduğunu kaydeden Başkan  Deveci “ Yaptığımız toplantılarda ufkumuz açıldı ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan sorunları ve ne ile karşı karşıya kaldığımızı görme fırsatı bulduk. Karadeniz, hem sosyolojik hem de coğrafi olarak, ülkenin diğer bölgelerinden daha farklı bir yer. Daha fazla özelliği olan bir yer. Burada diğer bölgelere göre örgütlenmenin bazı zorlukları var.  Ne yapmalıyız?  Neye İhtiyacımız var? Birbirimize hangi alanda nasıl katkı verebiliriz?  Bu toplantıları gelenekselleştirerek,  belirli aralıklarla karadenizin değişik illerinde gerçekleştireceğiz. Karadeniz, içe içe olan bir bölge. Karadeniz’in her kesiminden hemşehrimiz, Samsun’da ve Atakum’da yaşıyor. Karadeniz belediyeleri olarak güç birliği oluşturmalıyız” diyor.
Yerel yönetimlerde güç birliği çok önemli tabii ki… Bölgeye hizmet götürülmesi bakımından yardımlaşma ve güç birliği elbette ki başarılı hizmetleri getirecektir.
Tüm Belediye Başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU