YİNE SÖYLÜYORUM (2)

7 Temmuz 2020 00:37
A
a
(Dünden devam)
Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı; Vezirköprü’de olan bu  1032 hektar büyüklüğündeki kanyon, Kızılırmak'ın suyunun tutulduğu Altınkaya Barajı'nın en dar geçit yeri olup kıvrımlı bir yarımada özelliği göstermektedir. Yaklaşık 3 bin 250 metre uzunluğuyla, su seviyesinden itibaren 500 metreyi bulan derinliğiyle ve 100 metreye düşen darlığıyla Şahinkaya Kanyonu eşine az rastlanan bir kanyon özelliğindedir. Bu alan;  Tabiat yürüyüşü, manzara seyri, günübirlik faaliyetler, kamp, bitki ve yaban hayatı gözlemciliği, fotosafari, su sporları, tekne gezisi, amatör olta balıkçılığı, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, su altı dalışı, gastronomi gibi faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.
Vezirsuyu Tabiat Parkı; Vezirköprü’de 5 hektar alana sahip olmakla birlikte tilki, sansar, karaca, kurt, balıkçıl, şahin gibi birçok yabani memeli ve kanatlı  hayvanlar türlerine de ev sahipliği yapıyor. Alanda tabiat yürüyüşü, manzara seyri, açık hava etkinlikleri, kamp, bisiklet turu yapılabiliyor.
Kızılırmak Deltası Uluslararası Sulak Alanı;  Sulak alanlar içerisinde yer alan Kızılırmak Deltası Uluslararası Sulak Alanı, Karadeniz Bölgesi’ndeki doğallığını koruyabilmiş en önemli  bir sulak alan oluyor. Kızılırmak Deltası toplam 56 bin hektar genişliğinde;  Bafra, Alaçam, 19 mayıs, Yakakent ilçelerini içine alırken,  sahip olduğu doğal özelliklerinin korunması amacı ile Doğal Sit İlke Kararlarına göre, 1994 yılında deltada yer alan sulak alanların tamamı mülga Kültür Bakanlığınca “Doğal Sit Alanı” olarak ilan edilerek koruma altında  bulunuyor.  Alanın yaklaşık olarak yüzde 80’i birinci dereceden doğal sit alanı kapsamındadır.
Su kuşlarının dünya üzerindeki üç göç yolundan bir tanesi olan Kızılırmak Deltası’nda Türkiye'de toplam 483 kuş türü bulunduğu kabul ediliyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde ise bugüne kadar 354 adet kuş türü tespit edilmiş, bunlardan 140 tanesi  deltada ürüyor. Tüm dünyada nesli tehlike altında olan 24 adet kuş türünden, 15 tanesinin ‘Kuş Cenneti'nde görülmüş olması deltaya ayrı bir önem kazandırıyor. Alanda tabiat yürüyüşü, kuş gözlemciliği, yaban hayatı gözlemciliği, atlı yürüyüş, köy aktiviteleri, tabiat eğitimi, sportif olta balıkçılığı, foto safari yapılabiliyor.
******
Yeşilırmak Deltası Sulak Alanı; Çarşamba,Terme  ve Tekkeköy ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Yeşilırmak nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu, Türkiye'nin Karadeniz kıyılarında yer alan en büyük deltası olma özelliğine sahip Yeşilırmak Deltası;Deniz, ırmak, göl, sazlık, bataklık, çayır, mera, orman, kumul, subasar ormanları ve tarım alanları gibi farklı ekolojik karakterlerdeki habitatları bir arada bulundurması ile önem kazanıyor. Yeşilırmak Deltası’nda olağanüstü doğal özellikleri bozulmadan kalmış geniş, açık su ve kıyı kumul habitatları, hafif tuzlu ve tatlı su bataklıkları, çeşitli karex türleri ve boylu sazlıkları, cladium kalkerli turbalığı, göller ve mevsime bağlı su basan nehir setleri bulunurken,Türkiye’nin önemli bitki alanı (ÖBA) olması Yeşilırmak Deltası’na ayrı bir önem kazandırıyor.  Alanda tabiat yürüyüşü, kuş gözlemciliği, foto safari, yaban hayatı gözlemciliği, bisiklet turu, sportif olta balıkçılığı yapılabiliyor ancak buranın çok ivedilikle güncellenerek, çevre düzenlemesi yapılarak turizme kazandırılmalıdır. Çarşamba Ovası gibi büyük bir ovayı da barındıran Yeşilırmak Deltasının çok iyi değerlendirilmesi lazım diye düşünüyorum.
*****
Ladik Ulusal Sulak Alanı;  Ladik’te toplamda 1836 hektar büyüklüğünde olan bu sulak alanın yaklaşık  1105 hektarlık kısmını göl alanı, 495 hektarlık kısmını tarım alanları, 23 hektarlık kısmını iki mahalle , 213 hektarlık kısmını da tescilli çayır ve mera alanları oluşturyor.
Alanda tabiat yürüyüşü, kuş gözlemciliği, foto safari, bisiklet turu, sportif olta balıkçılığı yapılabiliyor.
Her zaman söylüyorum ve yine söylüyorum: Tarihi ve doğal zenginlikleri yüksek olan Samsun’un bu zengin değerleri turizme kazandırılmalı, bu konuda yatırımlar sağlanmalıdır.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı,  bereketli, müreffeh günler diliyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER