Yazar

serdaroktav@gmail.com

1001 makale bulunmakatadır

YORUM SİZLERİN…(3)

06:31 - 4 Nisan 2020

+A

-A

(Dünden devam)
“İnfak et, sayıp durma, sana da sayı ile verilir.Fazlalık malını muhtaç kişilerden esirgeme,senin de rızkın engellenir” (Hadis)
“Allah yolunda infak üzerine yediyüz misli katlanır”(Hadis)
“Kıyamet gününde fakirlerden dolayı zenginlerin vay haline! Şöylr diyecekler “ Ey Rabbimiz! Bunlar bize haksızlık ettiler. Senin bizim için onlara farz kıldığın hakkımızı vermediler” (Hadis)
İnfakta ölçü...
İslam infakı teşvik etmiş ama şu kadar diye miktar belirlememiştir. Toplumun sosyal ihtiyaçlarına ve akışına bırakmıştır.
“Allah’a ve ahiret gününe inanarak Allah’ın kendilerine verdiği rızıktan infak etselerdi, aleyhlerine mi olurdu? Allah, onları iyi bilendir” (Nisa: 39)
“Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin” (Bakara:219)
“Yarım hurma ile de olsa ateşten korununuz” (Hadis) İnfak neden red edilir?
“İnfak ettiklerinin kendilerinden kabulünü engelleyen şey, Allah’ı ve elçisini tanımamaları, namaza ancak isteksizce gelmeleri ve hoşlarına gitmiyorken infak etmeleridir” (Tevbe: 54)
“Bedevilerden öyleleri vardır ki, infak ettiğini bir cereme sayar ve sizi felaketlerin sarıvermesini bekler. Kötü felaket onları sarsın. Allah işitendir, bilendir” (Tevbe: 98)
İnfakta mükâfat…
“Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve ALLAH’a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükâfat da vardır” (Hadid:18)
“Kim bunları(infak) sırf Allah’ın rızasını kazanmak için yaparsa, biz ona büyük bir mükâfat vereceğiz” (Nisa:114)
Bakara 261. ayetteki 7 başak ve 100 dane mükâfatını akıldan uzak tutmayalım.
Yarınları ıskalamamak için bu günleri; güvenle, huzurla, kırmadan, ötekileştirmeden, farklı ajandalar hazırlamadan, farklı hesaplar yapmadan aşmak zorundayız. Allah’ım! Sözümü işittir…
Fırtına korkusuyla gemiye binip fırtına dindiğinde veya gemi güvenle sahile ulaştığında topukları üzerine geri dönenlerden (şirk koşanlardan) olma...Hak da senin...söz de senin... eylem de senin...Karar ver...”demiş…
Yorum sizlerin…
******
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu, sağlıklı, başarılı, bereketli, müreffeh günler diliyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU