ORMANLARIMIZ, SERVET KAYNAĞI…

Tarih: 1 Temmuz 2022 06:45
Ormanlar, yaşayışımızda önemli bir yeri olan, yurdumuzun doğal zenginlik kaynaklarıdır. Ormanların sayılamayacak kadar çok faydaları vardır.
Ormanlarımız, sağlık, güzellik ve servet kaynağımızdır.
Yağmur yağmasını sağlayan, havayı temizleyen, toprak kaymalarını önleyen ormanlarımızdır. Ormanlarımız yurdumuzun süsü, güzelliği ve bereketidir.
Yakacak odunumuzu, evlerimizin yapımında kullanılan keresteyi, mobilyalarımızı, kullandığımız alet ve araçların çoğunu ormanlardan elde ederiz.
Kağıt, ilâç, boya sanayiinde kullanılan ham maddelerin kaynağı ormanlardır. Ormanlar çeşitli kuşları ve av hayvanlarını barındırır.
Ağaç ve orman hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ağaçsız ve ormansız bir uygarlık düşünülemez. Ağacın ve ormanın tükendiği yerlerde insanlar barınamazlar.
Tabiat bütün geçim şartlarını ve güzellikleri özene bezene ormanda işlemiştir. Billur gibi akan sularıyla, çam kokularıyla ve kuş sesleriyle hayatımıza neşe, sağlık, huzur ve refah getirirler.
Bugün topraklarımızdaki ormanlara gerekli özeni gösteremiyoruz.
Son yıllarda artan orman yangınları, ciğerlerimizi yakıyor.
Yüz yıl öncesine kadar Türkiye, ormanlık bir memleketti. 
Anadolu’da yaşayan insanlar ormanlardan yararlanmışlardır.
Ne yazık ki kesilen ağaçların yerine yenilerinin yetiştirilmesi hiç düşünülmemiştir. Bu tutum yüzünden eski ormanların yerinde şimdi bozulmuş ormanlar ya da çıplak ve kayalık yamaçlar kalmıştır.
Bugün, hâlâ ormanların değerini anlamış değiliz.
Bilinçsiz olarak genç fidanları kesmekle, bilerek ya da bilmeyerek çıkarılan yangınlarla, ekilecek arazi ve otlak yapmak için sökmekle ve hayvanları içine salmakla, ormanlarımız gittikçe azalmış ve bugünkü hale gelmiştir.
Ağaç kesmede dikkatsizlik ve katı yüreklilik devam ede gelmiş; halk, ormanlarda gelişi güzel, istediği kadar ve istediği gibi kesim yapabilmiştir.
Oysa çıplak kalan, hele toprağı sürüklenip gitmiş yerlerde yeniden ağaç yetiştirmek çok zordur.
Bunu bir türlü anlayamadık.
Ormanlarımızı koruyalım, sahip çıkalım.
Herkese hayırlı Cumalar diliyorum.
Herkese hayırlı, huzurlu, mutlu günler diliyorum.
 

http://www.gazetearena.com/makaleprint/ormanlarimiz--servet-kaynagi-/