Türkiye

MANTOLAMA KANUNU 2 MAYIS'TA BAŞLIYOR.

EVİ OLAN VE EV ALMAK İSTEYEN BU HABERİ OKUYUN 2 MAYIS T BAŞLIYOR

MANTOLAMA KANUNU 2 MAYIS'TA BAŞLIYOR.

30 Haziran 2015 14:54
-A

+A

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2 Mayıs'ta başlıyor.

LENS MANTOLAMA teknik danışmanı vatandaşları uyardı.
Lens Yapı Sistemeleri teknik uzmanı Fuat Çetin,"Isı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmadan binaların alım satımı yapılamayacak. 2 Mayıs’tan itibaren başlayacak zorunluluk 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak." diye konuştu.

2 Mayıs 2017’den itibaren mevcut binalar için “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” zorunluluğu başlıyor. 

Lens Yapı Sistemleri teknik destek sorumlusu Fuat Çetin, uzun süredir gündemde olan fakat, bir türlü vatandaşların önemsemediği bir konuya değindi.Bu kapsamda önemli açıklamalarda bulunan Fuat ÇETİN," Enerji Kimliği olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak. Bu konuya çok dikkat edilmesi gerekiyor.Bir ev satın alırken ya da ev satarken  bu belgenin isteneceğini vatandaşların bilmesi gerekiyor." diye konuştu. Fuat Çetin, sözlerine  şöyle devam etti. " Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor. Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017’de başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs’tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade ettiğini belirtti.

Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...