Samsun

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine diploma ve maaş

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine, 9. Sınıftan itibaren maaş ve sigorta ile lise diploması imkanı verildiği açıklandı

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine diploma ve maaş

1 Temmuz 2020 05:41
-A

+A

Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi’nden açıklama yapılarak; Mesleki eğitimin amacının, toplumun hedefleri ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılması olduğu vurgulandı. Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Calap, “Bu kapsamda Mesleki Eğitim Merkezleri, ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. 6764 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle yaygın mesleki eğitim kapsamında bulunan çıraklık eğitimi zorunlu örgün ortaöğretim kapsamına alınmıştır. İş başı eğitimi ile usta yetiştirilmesi sağlanarak sektörün nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması için önemli bir adım atılmıştır. Mesleki eğitim merkezlerinde verilen çıraklık eğitiminin zorunlu ortaöğretim kapsamına alınması ile hem okuyup hem de para kazanarak hayata erken atılmak isteyen gençlerimize ve ailelerine de yeni bir alternatif ortaöğretim imkânı sunulmuş oldu” dedi.
Açık liseye devam zorunluluğu yok     
Kayıtların başladığını söyleyen Calap, “Kayıtlarımız meslek kısıtlaması olmadan öğrencinin istediği bütün meslek dallarında yapılmaktadır. Yeni uygulama ile mesleki eğitim  merkezi öğrencileri, artık kalfalık ve ustalık belgelerinin yanında  lise diploması da alabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumlar Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, 9.sınıfa kayıt olan mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin yüz yüze eğitim programları ile diploma alabilecekler. Açık liseye devam etme zorunlulukları da kalmamıştır. Açık liseye sınavlarına girmeden mesleki eğitim merkezinde haftanın 1günü 12 saat ders 5 günü işletmede beceri eğitimi ve en düşük asgari ücretin %30 u kadar maaş, 4yıl eğitim ile lise diploması alabilecekler. Mesleki eğitim merkezi okullarına devam eden öğrenciler, alan eğitimine başladıkları andan itibaren mezun oluncaya kadar iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmaktadır” diye konuştu.
‘Mezun öğrencilerimiz, kendi işyerlerini açabilirler’
 Herhangi bir lisede sınıfta kalan, eğitimine devam eden, eğitim hakkı biten yada eğitimine ara vermiş öğrenciler ve ortaokuldan mezun öğrencilerin, mesleki eğitim merkezine her zaman kayıt yaptırabileceklerini ifade eden Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Calap “Herhangi bir ortaokuldan mezun, kalfalık belgesini almış bir meslekte çalışan ,iş yerinde usta öğreticisi varsa okulumuza 12.sınıfa  kayıt yaptırarak yıl sonunda başarılı olanlar sadece ustalık belgesini alabilirler. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz;  çalışma hayatı içinde, usta öğreticiler gözetiminde tam donanımlı yetişmiş kendi iş yerini açabilir mesleki yeterliliğe sahip olurlar. 
Çırak  alan işletmeler (İşyerinde usta öğretici belgesi olan varsa) asgari ücretin en az %30’unu her ayın en geç 5 ine kadar çırağın hesabına yatırıp dekontu okula teslim etmesi gerekiyor. okul 20 gün sonra çırağa ödenen ücretin   2/3’ü  işverenlere devlet katkısı olarak  ödenecektir. Kalfalık belgesini almak için ;23 yaşından gün alan bir meslek üzerinde en az 1 gün sigortalı çalışmış olan, kalfalık sınavlarına girebilir. Ustalık sınavlarına girmek için  ise meslekte sigortalı 5 yılını dolduran ustalık sınavlarına da girebilecek. Milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlarından herhangi bir meslekte kurs belgesi alanların belgeleri denklik yönetmeliğine göre değerlendirilerek kalfalık yada ustalık sınavlarına girebileceklerdir Okulumuz; Beylerce mah. 25.sok. Sanayi sitesi no:3’deki yeni binasında  eğitim- öğretime açılmıştır” şeklinde konuştu.  
Serdar OKTAV
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU