Mevsim değişikliği vücudumuzu etkiliyor !

Türkiye 10 Kasım 2020 21:56
Videoyu Aç Mevsim değişikliği vücudumuzu etkiliyor !
A
a

Hastalık genellikle soğuk havalarla özdeşleştirilen bir durum olsa da aslında sıcak havalara merhaba dediğimiz ilkbahar aylarında ya da sıcaklara doyduğumuz yaz aylarında da görülebiliyor. Mevsim değişikliğinde vücudumuzdaki belirtiler,

Soğuk Algınlığı
Öksürük, burun akıntısı, hapşırma, boğaz kuruluğu, hafif baş ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösteren soğuk algınlığı, ortalama sıcaklıkların düşmeye başladığı sonbahar aylarında ve soğukları en net şekilde hissettiğimiz kış aylarında sık sık görülebilir. Fakat ilkbahar mevsimindeki ısı değişiklikleri de soğuk algınlığına neden olabilir.
Nezle olarak da bilinen soğuk algınlığı, bilinenin aksine, direkt olarak soğuk havalardan etkilenmeniz nedeniyle görülmez. Soğuk algınlığı damlacık yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle kalabalık ortamlarda hijyene önem vermeli ve bağışıklık sisteminizi güçlü kılmalısınız.
  • Grip
Soğuk algınlığı ile karıştırılsa da aslında grip farklı bir hastalıktır. Damlacık yoluyla bulaşan influenza virüsü nedeniyle meydana gelen gribin belirtileri soğuk algınlığından daha şiddetlidir. Kas ağrıları, ateş, şiddetli baş ağrısı, öksürük gibi belirtilere sahip olan grip özellikle kış aylarında görülür.
  • Astım
Soğuk havalarda sıklıkla görülen ve üst solunum yollarını etkileyen soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler astımı tetikleyebilir. Yani eğer astımınız varsa, hastalığınızın tetiklenmemesi için soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmalısınız.
  • Alerji
Mevsim değişikliği alerjisi genellikle ilkbahar aylarında, polenler nedeniyle görülebilir. Fakat toz, küf gibi maddelere alerjiniz varsa, soğuk havalar nedeniyle evinizi daha az havalandırdığınız sonbahar ve kış aylarında da yoğun alerjik reaksiyonlar yaşayabilirsiniz. Bu noktada, uzman bir doktora danışmanızı öneririz.
  • Depresyon
Evet, depresyon genellikle güneş ışığının daha az ışıltılar saçtığı ve dünyanın yenilenmek için hazırlanmaya başladığı sonbahar ve kış ayları ile özdeşleştiriliyor. Fakat sonbahar ve kış aylarının yanı sıra, hava koşullarının çok değişken olduğu ilkbahar aylarında da mevsim değişikliği psikolojisi kendini depresyon olarak gösterebiliyor.

 

 

 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER