Samsun

Milletin Sırtındaki Vergi Yükü Artacak

Samsun Milletvekili Erhan Usta, ekonominin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin ağır bilançosunu, hükümetin kendi rakamlarıyla gözler önüne serdi. Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla, son 2 senede ekonomi yönetiminin hedef ve gerçekleşme performansını ortaya koyan Usta, şunlara değindi.

Milletin Sırtındaki Vergi Yükü Artacak

2 Kasım 2019 06:44
-A

+A

Enflasyon Hafife Alındı, Kırılganlıklar Gözardı Edildi
Son iki yılda, uyarılarımıza rağmen, enflasyonun hafife alınmasının, Merkez Bankasına baskı nedeniyle faizlere zamanında müdahale edilmemesinin, artan kırılganlıklara karşı önlem alınmayarak ekonominin kur saldırılarına karşı savunmasız bırakılmasının maliyeti nedir? İşte cevabı:
 
Kötü Ekonomi Yönetiminin Maliyeti
 
Ağır bilançoyu Hükümetin kendi belgeleri üzerinden hesaplıyoruz. Bundan iki yıl önce, OVP(2018-2020)’de konulan hedefler ile geçtiğimiz ay yayınlanan YEP(2020-2022)'deki 2018 ve 2019 değerleri arasındaki kümülatif fark kötü yönetimin maliyetidir.
 
6 Aylık Milli Gelir Buhar Oldu
 
2018 ve 2019 yıllarında hedeflenenden 373 Milyar $ daha düşük milli gelir elde ettik! Bunun anlamı şudur: Son 2 senede 6 aylık milli gelirimiz buhar oldu!
 
Açık Büyüdü, Milletin Sırtındaki Vergi Yükü Artacak
Kamu maliyesinde son iki senede hedeflenenden 190.3 Milyar TL daha fazla açık verdik! Bunun anlamı, önümüzdeki dönemde daha fazla faiz ödemesi ve milletin sırtındaki vergi yükünün daha da artması demek.
%22,3 Daha Az Yatırım
İki sene sonunda hedeflenenden %22.3 az yatırım yapıldı! Bu da, daha az üretim, daha fazla işsizlik demek.
2 Milyon Daha Az İstihdam
İki sene sonunda hedeflenenden 2 milyon daha az istihdam sağlandı! Bırakın istihdam artışını, istihdam kaybımız oldu!
En İyimser Şekliyle 1.2 Milyon Daha Fazla İşsiz
İki sene sonunda işsizlik oranımız hedeften 3 puan saptı! Yani 1.2 milyon daha fazla işsizimiz oldu! Kaldı ki bu, 2019 yılı için yapılan %12.9'luk işsizlik tahmini dayanıyor. İşsizliğin yılın ilk 7 ayında (ort.) %13.8, temmuzda %14.3 olduğu düşünüldüğünde, bu bile tutmayacak!
%21,3 Daha Fazla Enflasyon
İki sene sonunda hedeflenenden %21.3 daha fazla enflasyon gerçekleşti. Ancak malumunuz, hemen hemen herkes hissedilen enflasyonun yayınlanandan daha fazla olduğu görüşünde!
Yan Etkileri Düşünülmeden Geçici Önlemlerle Bu İş Olmaz
Görüldüğü gibi bilanço gayet ağır! Öyle görünüyor ki, ekonomi yönetiminin tek tesellisi, paramızın değer kaybetmesi ve duran ekonomi nedeniyle kapanan cari açık… Yola, kalıcı çözümler üreterek değil, yan etkileri düşünülmeden getirilen geçici önlemlerle devam ediliyor! Üzücü! Haber Merkezi
 
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU