Samsun

Milli Davalarda Bir Bütünüz

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek,’’( KİT) Kamu İktisadi Teşebbüsleri komisyonunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarının görüşüldüğü toplantıda; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ülkemizin en önemli kuruluşlarından birisidir. Teknolojinin en yüksek standartlarında petrol aramak için ne gerekiyorsa temin edilmeli ve ülkemizin hakkı olan sahalarda son teknolojilerle arama faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereken desteğe toplum olarak hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ortak değerler konusunda toplumumuz gerekli hassasiyeti her zaman göstermiş, gelecekte de göstereceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Milli Davalarda Bir Bütünüz

8 Şubat 2020 06:38
-A

+A

Zeybek,‘’Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 2017, 2018 yıllarına ait bilançolar incelendiğinde; Kurumun borç yükünün fazla olduğu görülmektedir. Kurumun mali yapısının düzeltilmesi için gerekli destekler sağlanmalı ve rekabet gücü artırılmalıdır. Büyük ölçekli yatırımların analizleri iyi yapılmalı, gerekiyorsa bütçede daha çok ödenek ayrılmalı ”dedi.
 Zeybek, ‘’Ülkemizde tüketilen petrolün %7’si yerli kaynaklardan karşılandığı, kalan %93’lük kısmın ithalat yolu ile karşılandığı gerçeğinden hareketle; Milli kuruluşumuz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına önemli görevler düşmektedir. Ülkemizin hakkı olan sahaların tamamında gerekli sondaj çalışmaları ile petrol arama işini hızlandırmalı ve dış ülkelere bağımlılığımız azaltılmalıdır. Yabancı ülke sınırları içerisinde yapılacak yatırımlarda anlaşma metinleri ülke ve kurumun çıkarlarını koruyacak biçimde hazırlanmalıdır.”
Ar-Ge Çalışmalarına Önem Verilmelidir
 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:
’’Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının çıkarlarını korumak, ülkemizin çıkarlarını korumak demektir. Kurumun çeşitli firma ve şahıslarla olan mahkeme süreçleri iyi takip edilmelidir. Kurum içerisinde kariyer ve liyakat kurallarının geçerli olması ülkemizin yararına olacaktır.  İktidar ve muhalefet partilerinin ortak amacı yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkarılarak ekonomiye katkı sağlamasıdır. Ülkemizin zenginleşmesinden bütün yurttaşlarımız faydalanacaktır.
 Zeybek,’’ İnsan kaynakları ve teknolojik gelişmelere gerekli yatırımlar yapılarak; ülke dışından gelebilecek alet ve makineler yerine yerli üretim kullanmalıyız. Yurt dışına giden beyin göçünü tersine çevirerek, yurt dışına giden yetişmiş insan gücümüzü ülke kaynaklarının çıkartılması ve işletilmesinde değerlendirmeliyiz. Ar-Ge çalışmalarına yeterli kaynak ayrılarak gerekli çalışmaların yapılması rekabet gücümüzü ve zenginliğimizi artıracaktır ’’dedi. Mustafa BALÇIK
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU