Türkiye

Milli Mücadele Sergisi Brüksel’de

Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen 'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Karma Sergisi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de açıldı

Milli Mücadele Sergisi Brüksel’de

28 Ekim 2019 06:35
-A

+A

Chausee De Haecht Schaerbeek 173’te bulunan Belçika Türk Dernekleri Birliği sergi Salonunda açılan sergiye; Belçika Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Brüksel Başkonsolosu Dilşat Kırbaşlı Karaoğlu, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı, Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Neslihan Karataş Durmuş, Belçika Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Abdullah Gümüşsay, Belçika Maarif Vakfı Başkanı Zeynep Bilgin Eraslan, Belçika Türk Dernekleri Birliği Başkanı Rıfat Can, Belçika Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Turan Türe, Belçika da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve Belçika’da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.
Cumhuriyet Bayramı arifesinde böyle bir sergiye katılmaktan gurur duyduğunu belirten Belçika Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Milli mücadeleyi anlatan sergi projesini hayata geçiren Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi ve bu projeye destek veren herkesi tebrik ettiğini söyledi. Tarihi başarılarla dolu, dünyaya yön veren süreçlere imza atmış Türkiye’nin milli mücadelenin 100. yılını coşku ile anıyor olması bizleri son derece Mutlu ediyor. 19 Mayıs, sadece Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı değil, uzun yıllar karanlığa bürünmüş bir milletin üzerine güneşin doğuşudur. Bir asır önce atılan ilk adımın doğruluğu, bugün ülkemizin nereye geldiğinden daha iyi anlaşılmaktadır. Türkiye bugün sadece bölgesinde değil dünyada işbirliği ve dostluğu aranan bir ülke olduğunu görüyoruz. Bu gururu sadece Türkiye’de yaşayan 80 milyon vatandaş değil, Belçika gibi dünyanın dört bir yanına dağılmış vatandaşlarımız da aynı şekilde yaşıyor" dedi.
İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele sergisi ile Cumhuriyetin nasıl kurulduğunun ve bugünlere nasıl gelindiğinin görülmesi açısından önemli olduğuna vurgu yapan Gümrükçü, “Milli Mücadele sadece Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile değil, 7’den 70’e halkımızın tüm katmanlarının desteğiyle kazanılmıştır. Sergiye gelen vatandaşlarımız sadece ilk adım heyecanını değil, hiç sönmeyecek, yüzyıllar boyu devam edecek 100. yıl ruhu ve coşkusunu yaşayacaktır. Bu sergiye Belçikalı dostlarımızın katılımı bizleri son derece memnun etmiştir.  Sergi; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ne şartlarda kurulduğunu, kuruluşunun hangi felsefeye dayandığını ve bu güne nasıl gelindiğini anlatması bakımından önemlidir. Aynı zamanda ülkemizi işgal etmiş yedi düvele karşı verilen kurtuluş mücadelesinden sonra Atatürk’ün barış elini uzatması, ortak değerler çerçevesinde nasıl bütünleştiğini göstermesi ve bugün yarım asrı aşan Belçika ve başka bir çok ülkeyle nasıl müttefik ilişkisini yürüttüğünü göstermesi açısından çok çarpıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.
Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yılı, yurtiçinde ve yurt dışında yapılan etkinliklerle devam ettiğini belirten Samsun Vali Yardımcısı Hasan Balcı, yurt içinde ve yurt dışında açılan sergiyi vatandaşlarla buluşturarak ve milli mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyledi. İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi ile Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesini tüm dünyaya anlatmaya çalıştıklarını belirten Balcı, yurt dışında açılan sergilere yardımcı olan büyükelçiliklere ve STK’lere teşekkür etti.
Milletlerin hayatında devletin büyük önemi olduğunu belirten Belçika Türk Dernekleri Birliği Başkanı Rıfat Can, “Türk Milleti hiçbir zaman devletsiz yaşamamıştır. Bir devlet yıkılmış ise onun yerine daha güçlü bir devlet kurmuştur. İşte Türkiye Cumhuriyeti devleti bunun en güzel örneğidir. Samsun Valiliği 100. Yıl koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunu konu alan “İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergimizi Belçika’da sizlerle buluşturmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Dileğimiz, bu sergi ile Milli Mücadelenin ne zor şartlar altında verildiğini genç nesillerin tarihi belgelerden öğrenmelerini ve geleceklerine ona göre yön vermelerine yardımcı olmaktır. Gent ve Genk’te açtığımız sergimizi bir çok Türk genci ve Belçikalı dostlarımız ziyaret etti. Bundan son derece mutluyuz. Bugün de Brüksel’de açtığımız sergimize herkesi bekliyoruz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
Sergide, gurbetçi Kamil Sayın’ın kaleme alıp okuduğu “Cumhuriyet” adlı şiiri büyük beğeni aldı. Açılışta, Belçika Karadeniz Folklor ekibi yöresel oyunları ile açılışa renk kattı.
Chausee De Haecht Schaerbeek 173’te 4 gün boyunca açık olacak sergide, 63 eser bulunuyor. Sergide; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü sanatçıları ile SAMFAD üyesi fotoğraf eserleri yer alıyor.  Haber Merkezi
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU