Sağlık

MS hastalarına "Turuncu Farkındalık" eğitimi

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, halk arasında MS olarak bilinen Multiple Skleroz Hastalığı Farkındalık Günü kapsamında eğitim düzenledi. Eğitime MS hastaları, yakınları ve doktorlar katıldı.

MS hastalarına "Turuncu Farkındalık" eğitimi

3 Haziran 2017 11:22
-A

+A

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Dr. Meral Seferoğlu, Uz. Dr. Necla Güneş, Uz. Dr. Ali Özhan Sıvacı, Uz. Dr. Meliha Kasapoğlu Aksoy tarafından multiple skleroz hastalığının tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu konularında hasta ve yakınlarına bilgi verildi.
Her yıl mayıs ayının son çarşamba gününün, Dünya MS Hastalığı Farkındalık Günü olarak düzenlendiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Meral Seferoğlu, "Dünyada milyonlarca, Türkiye'de ise yaklaşık 40 bin MS hastası olduğu bilinirken, bu sayı her geçen gün de maalesef giderek artıyor" dedi.
MS'in genç erişkinleri etkileyen, 20-40 yaş aralığında daha sık, erkeklere göre kadınlarda daha çok görülen santral sinir sistemi hastalığı olduğunu belirten Dr. Seferoğlu, MS hastalığı konusunda şunları söyledi:
"MS hastalığı dünyada özürlülüğün en önde gelen nedenlerinden biridir. Tedavisi ve takibi çok önemlidir. Bu yüzden hastaların hekimlerin işbirliği içinde olması önemlidir. Genellikle hastaların yanlış bilgilerden dolayı kaygıları yüksektir ve bu gibi toplantılar hastaların gerçek bilgilere kavuşması açısından önemli. MS hastaları internet ya da diğer hasta yakınlarından duydukları bilgilerle hareket etmemeli, hastalığın tedavisi için mutlaka ilgili hekimlere gitmelidir." İHA
 
İftarda hazmı kolay yiyecekler tercih edilmeli.
- Çok yağlı yiyeceklerin tüketimi reflü, hazımsızlık, kabızlık şikayetlerini arttırdığı için iftarda çok yağlı, kızartılarak yapılan yemeklerden uzak durulmalı.
- Hem sıvı ihtiyacımız hem tatlı ihtiyacımızı karşılamak adına iftar sofralarımızda şeker ilavesiz yapılmış komposto ve hoşafa yer vermeliyiz.
- İftar sofralarında muhakkak zeytinyağlı sebze yemeklerine, bol yeşillikli salatalara yer vermeliyiz.
- İftar sonrası kan şekerini hızlı yükselten ve daha sonra hipoglisemiye yol açan ağır tatlılar yerine sütlü tatlı veya meyve tercih etmeliyiz." İHA
egzersiz ve uygun ilaç tedavisi ile kan basıncı normal sınırlara gelen hastalarda hem böbrek hasarı gelişimi önlenebilir hem de varsa böbrek hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir" diye konuştu.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...