Samsun

Okullar hayat kurtarmak için yarıştı

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının sorunsuz bir şekilde karşılanması için kan bağışı kampanyaları düzenleyerek hayat kurtarmak için yarıştılar.

Okullar hayat kurtarmak için yarıştı

11 Ekim 2018 13:17
-A

+A

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde Türk Kızılayı tarafından yürütülen “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” ile halkımızın kan temin etme noktasında yaşadığı sıkıntılara son vermek amaçlanmıştır. “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” kapsamında gönüllü kan bağışçısı kazanmak için pek çok alt proje çeşitli kurumlarla işbirliği çerçevesinde yürütülmektedir. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve bu müdürlüklere bağlı okulların destekleriyle 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında gönüllü kan bağışçısı kazanmak için çok başarılı çalışmalar gerçekleştirildi.
2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 98 okulda kan bağışı kampanyası düzenlenmiş ve düzenlenen bu kampanyalarda kan bağışında bulunmak için başvuru yapan 10.327 kişiden 7.943 ünite kan bağışı alındı. Okullarda düzenlenilen kan bağışı kabul çalışmalarında; Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi 661 ünite kan bağışı kabulü ile birinci,  Çarşamba Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 644 ünite kan bağışı kabulü ile ikinci, Tekkeköy İlk ve Ortaokulu ise 444 ünite kan bağışı kabulü ile üçüncü oldu. Ayrıca Çarşamba İlçesi 3.465 ünite kan bağışı ile birinci sırada yer alırken, 1.799 ünite kan bağışı kabulü ile İlkadım İlçesi ikinci, 499 ünite kan bağışı kabulü ile Terme İlçesi üçüncü sırada yer aldı.
Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Coşkun Esen’i makamında ziyaret ederek 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında yapılan kan bağış kampanyalarına desteklerinden dolayı bu çalışmaların yapımında emeği geçen tüm okul idarecilerine, öğretmen, öğrenci, öğrenci velilerine ve tüm bu kampanyalarının gerçekleşmesi için okulların kapılarını açan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Coşkun Esen’e teşekkürlerini ilettiler.
Bu başarılı çalışmanın 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında daha da geliştirilerek sürdürülmesi konusunda görüş birliğine varılmış ve bunun neticesinde Samsun İl ve İlçelerinde bulunan tüm okul müdürlüklerine hitaben Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen,  Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel ve Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım imzalı bir mektup gönderilerek sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının sorunsuz bir şekilde karşılanması için okullarında kan bağışı kabul çalışmaları yapmaları istendi.

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...