Samsun

OMÜ Dünya Yenilenebilir Enerji Konferansında temsil edildi

OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derya Oktay, 30 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında Londra Kingston Üniversitesi'nde (İngiltere) gerçekleştirilen "Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Binalar İklim Değişikliğine karşı en iyi çözümdür" temalı 28. Dünya Yenilenebilir Enerji Kongresi'ne (WREN 2018) davetli konuşmacı olarak katıldı

OMÜ Dünya Yenilenebilir Enerji  Konferansında temsil edildi

8 Ağustos 2018 11:35
-A

+A

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, "Sürdürülebilirlik Hedefli Mimarlık Eğitimi" başlıklı konuşmasında, doğal ve yapılı çevredeki olumsuz değişimlerin, küresel ısınmanın etkilerinin iyice belirginleştiğini vurguladı. Sürdürülebilirliğin, mimarlık ve tasarım gündeminde çok önemli bir yere taşındığı günümüzde, çevresel ve sürdürülebilir tasarım açısından yetkin meslek üyelerine her zamankinden fazla ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Derya Oktay, sürdürülebilir binalar ve kentlere kavuşabilmek için bu nosyonun ve yeterliliğin öncelikle eğitim kapsamında kazandırılması gerektiğini belirtti. Oktay konuşmasını, misafir öğretim üyesi olarak bulunduğu Michigan Üniversitesi Mimarlık ve Kent Planlama Fakültesi'ndeki eğitim sistemini ve destekleyici unsurları aktararak OMÜ Mimarlık Fakültesi'nde sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda yaptıklarını ve yapacaklarını örnekler vererek anlattı.
MiMARLIK DEKANI'NA FLORANSA ÜNiVERSiTESiNDEN TEKLiF
Konferansın sonunda Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, katılımcılardan olumlu değerlendirmeler alırken benzer yaklaşımları destekleyen Floransa Üniversitesi Mimarlık Fakültesi temsilcilerinden uluslararası eğitim ve atölye etkinliklerinde işbirliği teklifi aldı.
Bu doğrultuda Prof. Dr. Derya Oktay iki okul arasında akademik anlaşmanın imzalanması için girişimlerin başlatılmasında anlaşıldığını belirtti.  
 

Kaynak : Şila KURUMAHMUTOĞLU

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...