Sağlık

Onları kaybetmek istemiyorum!

Dünyada her yıl çok sayıda insan böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalabiliyor. Son yıllarda tanı ve tedavi olanaklarının gelişmesi erken dönemde hastalığın bulgularının tespit edilmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında aktif rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra nakil gerektiren durumlarda da son derece umut veren gelişmeler gözlenmektedir

Onları kaybetmek istemiyorum!

8 Mart 2018 14:03
-A

+A

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nefroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. İsmail Özer Kronik Böbrek Yetmezliği ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı:
BÖBREK YETMEZLiĞi NEDiR?
Böbreklerin fonksiyonunu geçici veya kalıcı bir şekilde yerine getirememesidir. Vücudun atması gereken toksik ve zararlı maddeler vücutta birikir ve birçok organ sistemine zarar vermeye başlar.
BÖBREK NAKLi NEDiR?
Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliğinin kesin tedavisidir. Kadavradan veya canlı vericilerden (anne-baba ve akrabalardan)alınan sağlıklı böbreğin hasta bireye nakledilmesi işlemidir.
BÖBREK NAKLi NASIL YAPILIR? ŞEKER HASTALIĞI VE KARACiĞER YETMEZLiĞi BULUNAN HASTALARDA NAKiL SÜRECi NASIL iŞLER?
Kadavradan yapılan nakiller; bir hastanede özellikle yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken beyin ölümü gerçekleşen bireylerden ailesinin de organ nakli organ bağışı yapması durumunda, cerrahi yöntemle böbreklerinin alınıp böbrek yetmezliğine uygun bireylere nakledilme işlemidir. Şeker hastaları, hepatit B ve hepatit C hastaları nakil olabilir. Aktif enfeksiyon tedavi edildikten ve uygun hale geldikten sonra hepatitli hastaların nakil olmasında hiçbir sakınca yoktur.
BÖBREK NAKiLLERiNDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
Böbrek naklinde yaş sınırı yoktur, hastanın tıbbi durumu nakil için uygunsa yapılabilir.
BÖBREKLERi KORUMAK iÇiN NE YAPILMALIDIR?
Özellikle böbrek hastası olanlar (en sık diyabet ve hipertansiyon)bu hastalıklarının tedavilerini düzenli yaptırmalı, diyete uymalı ve belirli aralıklarla böbreklerini kontrol ettirmelidirler. Verilen ilaçlar düzenli ve titiz bir şekilde kullanılmalıdır.  
 
 
 

Kaynak : Şenay ŞAHİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...