Samsun

Orman köylüsü yok ediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, DSİ Teşkilat Yasası’nı eleştirdi. Zeybek, “DSİ Teşkilat Yasası ile orman köylüsü ve çiftçinin elinde var olanları elinden alma, el koyma olayına tanık oluyoruz” dedi

Orman köylüsü yok ediliyor

11 Nisan 2018 15:26
-A

+A

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, yaptığı açıklamada, DSİ Teşkilat Yasası’nı eleştirerek, ormanların ve orman köylüsünün yok olacağını iddia etti. DSİ’nin geçmişte güzel işler yaptığını ancak görüşülmekte olan yasa teklifinin orman köylüsüne bir faydasının olmadığını söyledi. Çıkarılmak istenen yasa ile üretici ve köylünün elinde kalan değerlerin elinden alındığını ifade eden zeybek, “DSİ Teşkilat Yasası ile orman köylüsü ve çiftçinin elinde var olanları elinden alma, el koyma olayına tanık oluyoruz” dedi.
SULAMA BiRLiKLERi BOZULDU
Sulama alt yapısını devletin, işletmesini, suyun paylaşımını ise üreticilerin kurmuş olduğu ve demokratik usullerle yönetimini belirlediği Sulama Birlikleri’nin yaptığını dile getiren Zeybek, “Sulama Birliklerinde demokratik usuller çerçevesinde; hesap sorma ve hesap verme sonucunda seçimlerle yönetimler oluşurken, bu yetkinin üreticinin elinden alınmasını doğru bulmuyoruz. Sulama Birliklerinin alt yapısının bozulmasının tek sebebi mevcut siyasal iktidardır. 2014 yılında çıkardığınız Bütünşehir Yasası ile Sulama Birliklerinin yapısını bozdunuz, buradaki yetki karmaşasında asıl sorumluyu bulmak imkânsız hale geldi. Asıl sorumlu Büyükşehir mi? Özel idare mi? Bakanlık mı? Tartışmaları arasında olan vatandaşa ve Sulama Birliklerine oldu. Sulama Birlikleri görevlerini özveri ile yapmış, Bakanlık ve diğer kurumlar sorumluluğu başkansına yükleyerek bugünkü sonuca ulaşılmıştır” diye konuştu.
iLÇELERDE SULAMA ALT YAPISI ÇÖKTÜ
Samsun’un Bafra, Çarşamba, Vezirköprü, Havza ve Alaçam ilçelerinde yapılan sulama alt yapısının çöktüğünü ileri süren milletvekili Zeybek, “Bunlar sizin zamanınızda yapıldı. Yandaşa iş veriyorsunuz! Kontrolleri doğru yaptırmıyorsunuz. Sulama alt yapısının çökmüş olması işlerin doğru yapılmadığının göstergesidir. Burada bütün vatandaşların hakkı vardır. Sulama Birliklerini tasfiye ediyorsunuz!  Sulama Birliklerinin görevlerini yapmak üzere memur atayacaksınız, memurları yazılı sınavlardan sonra mülakat yöntemi ile AKP teşkilatlarının isimlerini verdiği insanları belirleyeceksiniz. Kamuda kariyer ve liyakati yok ettiniz, memuru siyasi iktidarın elamanı yaptınız! Şimdi böyle bir aşamadan geçmiş memurla nasıl tarafsız hizmet alımı gerçekleştirecek.  Sulama Birliklerine tarımdan gelmeyen, bölgeyi iyi tanımayan memurların atanması ileride daha büyük sorunlara sebep olacaktır” şeklinde konuştu. KOMiSYONLARDA ÇiFTÇi NEDEN iSTENMiYOR?
“Orman Kadastro Komisyonlarında; Ziraat Odası temsilcilerinin yetkileri kaldırılıyor, bu komisyonlarda çiftçi ve halkın temsil edilmesi neden istenmiyor?” diye soran Zeybek, “Dikili ağaç ihalesinin yapılması demek; Ormanları bütün olarak satmaktır. Dikili ağaçların olduğu ormanları satışını kanunlaştırıyorsunuz. Ormanlar zenginlik ve temiz hava solumamızın kaynağıdır. Kurtuluş savaşında büyük bedeller ödeyerek sahip olduğumuz Ormanlarımızı yandaş firmalara mı vereceksiniz? Bu Yasa ile Ormanların yağmalanması mı amaçlanıyor, bunu doğru bulmuyoruz. Ormanlar ülkemizin ortak değerleridir, en iyi biçimde korunmasını istiyoruz. Taşlık arazi tanımlaması ile neyi hedefliyorsunuz?  Taşlık alanda Fındık, meyve yetişmiyor mu? Taşlık alanların taşını ayıklamak ve verimli hale getirmek mümkündür. Burada bazı arazileri değersiz göstererek rantçılara olanak sağlayarak orman ve tarım arazilerini Betona gömeceksiniz. Buna izin vermeyiniz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...