Ornitoloji Araştırma Merkezinden Sulak Alanların Korunmasına Yönelik Eğitim

Türkiye 19 Aralık 2020 08:20
Videoyu Aç Ornitoloji Araştırma Merkezinden Sulak Alanların Korunmasına Yönelik Eğitim
A
a

Fransa Kalkınma Ajansı (AFD) ve Fransa Küresel Çevre Fonu (FFEM) tarafından desteklenen, Fransa’daki Tour du Valat Araştırma Enstitüsünün yürütücülüğünde başlatılan ‘’Sulak Alanların Korunması, Yönetilmesi ve İzlenmesi için Kapasite Geliştirme ve Destekleme Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim çalışmalarının sonuncusu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merk

Covid-19 pandemisi nedeniyle online gerçekleştirilen eğitim çalışmalarında; Fransa, Arnavutluk, Karadağ, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Ürdün, Lübnan ve Türkiye’den toplam 14 kamu ve sivil toplum kuruluşu yer aldı.

‘’Sulak alanların korunmasına yönelik politikaları etkilemek’’ konulu eğitimde, eğitmen Melike Hemmami, sulak alanların önemi, işleyişi, yönetim planları ve işleyişi, hazırlanışı, sulak alanlarla ilgili yönetmelik ve mevzuatlar ve bunlara nasıl katkı sağlanacağı, iletişimin nasıl ve hangi yollarla sağlanacağı, nasıl bir dilin kullanılacağı, iletişim stratejilerinin nasıl hazırlanacağı konularında eğitim verdi.
Ornitoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sancar Barış da “Bir Sulak Alanda 30 Yıl: Kızılırmak Deltası Tecrübesi” konulu sunum yaparak Kızılırmak Deltasında gerçekleştirdikleri projeleri, yöre halkı ile olan iletişimi ve o günden bu güne alan ve alan yönetiminde nelerin değiştiği konusunda tecrübelerini aktardı.
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye adına katılım sağlayan Eray Çağlayan ise merkez av komisyonu kararları, biyoçeşitlilik sözleşmesi gibi mevzuatların çıkarılması sırasında TBMM’de ne tür çalışmalar gerçekleştirdikleri, konuyla ilgili komisyonları nasıl takip edip müdahil oldukları, yerelde yürüttükleri projelerde nasıl iletişim sağladıkları konularında tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.  Berna ALTINOVA
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER